1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Simonka a Nicolasko Mészárosoví

Tel.: 0910372173

E-mail: romanmeszaros1976@gmail.com

IBAN: SK53 7500 3000 0300 1247 1264

Príbeh našich detí sa začal písať v roku 2000, keď sa nám v predvečer Sv. Mikuláša narodila dcérka Simonka. Naše vytúžené dievčatko.Simonka bola bábätko,ktoré spalo len minimálne,rado bolo na rukách,milovalo uspávanky a spalo len v kočíku.

Tesne pred prvými narodeninami začala chodiť a potom už len tancovala,alebo utekala a to doslovne.Bola veľmi šikovná-začínala blabotať.V 17.mesiacoch nešťastne spadla z hojdačky a zlomila si panvu.Viac ako 3 týždne ležala fixovaná s priviazanými ručičkami a nožičkami na detskej chirurgii na Kramároch.Celý ten čas,preplakala.Po návrate z nemocnice sa Simonka vrátila vo vývine o niekoľko mesiacov späť.Prestala blabotať, odmietala nočník,mala problém s jedením,nechcela sa hrať.Nastal u nej žiaľ viditeľný regres.Medzičasom sa nám v roku 2022 narodil syn Adam.Simonka bola už v dva a pol roku hospitalizovaná na odporúčanie odborníkov na detskej psychiatrii ns pozorovaní.To odštaryovalo kolotoč rôznych vyšetrení a terapií.

Nicolasko sa narodil v marci 2004 po dvanástich hodinách zle postupujúceho pôrodu a neskutočných bolestí.Hneď po narodení dostal silnú novorodeneckú žltačku,ktorá pobyt na novorodeneckom oddelení o pár dní predĺžila.

Doma bola situácia stále zložitejšia. Simonka plakávala celé dni a Nicolasko celé noci.Nicolas sa neskoro naučil sedieť,nechcel štvornožkovať a chodiť začal až takmer v roku a pol.To, že nie je so Simonkou a Nicolasom niečo v poriadku,sa ukazovalo postupne,ale isto. Nicolasko sa stránil iných detí a nechcel hrať ani so svojimi súrodencami.Dodnes sa bojí všetkých detí,najmä malých.V škole je s deťmi v takmer bezproblémovom kontakte, čo je asi spôsobené prostredím.Je tam medzi „svojimi“. Žiadne hračky ho nezaujímali, vystačil si len so šnúrkami od topánok a s kolieskami od autíčok.Keď mal Niki 4 roky, do rodiny pribudlo posledné štvrté dieťa - dcérka Evka.

Simonke až v šiestich rokoch lekári stanovili diagnózy - mentálna retardácia I. stupňa a pervazívna vývinová porucha autistického spektra. Napriek tomu, že dnes má už 22 rokov, mentálne je na úrovni osemročného dieťaťa a jej zdravotný stav si vyžaduje nepretržitú 24 hodinovú starostlivosť. Niki je na tom žiaľ zdravotne podstatne horšie. Medzi jeho diagnózy patrí ťažká forma poruchy autistického spektra, mentálna retardácia III. stupňa, detská mozgová obrna a inkontinencia VI. Stupňa. Nicolas nevie rozprávať a dorozumieva sa len hlasným škriekaním alebo pišťaním.Je dezorientovaný v čase aj priestore.Je agresívny so sklonmi k sebapoškodzovaniu,čo sa prejavuje hryzením sa, trhaním si oblečenia a udieraním seba samého.Nicolasa je potrebné nepretržite strážiť 24 hodín 7 dní v týždni.Nicolasko je plne plienkovaný.Napriek tomu, že dostáva plienky na predpis, určené množstvo mu stačí len cca na dva týždne.Špeciálne plienky na zvyšné dva týždne si hradíme plne sami.Jrdna plienka stojí cca 0,8-1€.Nicolasko potrebuje pomoc a asistenciu aj pri úplne najzákladnejších činnostiach akými sú jedenie,osobná hygiena či obliekanie.Mentálne je na úrovni dvojročného dieťaťa.

Ako by toho nebolo málo,najmladšia dcérka Evka utrpela pred 4 rokmi ťažký úraz chrbtice.Doslova hrozilo,že jej stavec prepichne miechu a ona ochrnie.Okamžite ju sanitkou previezli na Kramáre a po prepustení z nemocnice pol roka len ležala.Jej pohyb bol obmedzený len na ten nevyhnutný (hygiena,lekári).V pravidelný intervaloch nasledovali kontroly a neinvazívne zákroky na Kramároch a na síkromnej klinike v Rakúsku (lebo Covid...)Posledný krát bola na operačke teraz vo februári.K tomu rehabilitácie,žiadne cvičenie a šport.A bolesti sa napriek tomu v nepravidelných intervaloch vracajú.

Všimli sme si, že obe deti sa upokoja, keď niekam ideme napríklad na výlet. Vždy ich to poteší. Radi sedia v aute a sledujú cestu.Silu chodíme s deťmi načerpať do prírody mimo ľudí. Simonke veľmi pomáha kontakt so zvieratkami, preto sme jej zabezpečili pravidelný kontakt so sliepkami a králikmi.

Starostlivosť o dve veľmi ťažko zdravotne znevýhodnené deti je finančne veľmi náročná. Len plienky a hygienické potreby pre Nicolasa stoja mesačne približne 150 eur. Simonka aj Nicolas musia vzhľadom na svoj stav dodržiavať aj prísnu diétu. K tomu všetkému pravidelné vyšetrenia u lekárov, terapie, operácie a lieky. Vopred veľmi pekne ďakujeme všetkým darcom, ktorí sa rozhodnú nám pomôcť či už finančne na našom čísle účtu:

SK53 7500 3000 0300 1247 1264 

alebo materiálne.

Veľmi pekne ďakujeme za prečítanie a zdieľanie našej výzvy.

Mészárosovci

partneri

  • Genetické syndrómy
  • Trnavský samosprávny kraj
  • TrustPay
  • VGD-Slovakia
  • Sokratov inštitút
  • iFocus
  • Kam na menu
  • EU-fond-logo
  • OP LZ