1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Damián Salab

IBAN: SK2811110000000006418002

Damián je naše druhé dieťatko, po dlhých 13 rokoch.

Narodil sa ako zdravý chlapček so zlomenou kľúčnou kosťou a so syndrómom modrej masky a trocha s deformovanou hlavičkou. Pupočnú šnúru mal omotanú okolo ľavej ručičky a krku a po narodení bojoval s novorodeneckou žltačkou. 

Napriek všetkému ukážkovo napredoval. Všetko sa zmenilo v 20-21 mesiaci života keď sa rapídne zmenil. Prestal sa na nás pozerať, blabotat a dotyk ho akoby bolel. Prestal sa dotýkať jedla a svoje obľúbené maličké piškótky už viacej nechytil do ruky. Do dnešného dňa sa nevie funkčne zahrať. Žiadne požiarnické autá, ani iné autíčka...

Diagnózu zistil tesne pred svojimi 3 narodeninámi - detský autizmus a expresívna porucha reči. 

Dnes má 5 a pól roka. Je celkom neverbálny. Od tohto decembra je konečne v škôlke, ale iba na 4 hodinky denne. Pre nás je to výhra. Čo bude o rok, keď bude povinná školská dochádzka je pre nás ešte ukrytá pod rúškom tajnosti a aj strachu. Damián má veľmi rád vodu, miluje hračky, ktoré vydávajú zvuk a svietia. Najradšej zo všetkého má rád rozprávku - Požiarnika Sama. 

Okrem toho miluje prírodu a prechádzky v nej, fascinujú ho veľké mestá a ruch v nich. Vyzerá, že z neho vyrastie aj športovec, pretože veľa behá a trampolína je jeho každodenný stimul. Vo voľnom čase rád vysedáva pri okne a sleduje, čo sa deje okolo neho. Učíme sa komunikovať pomocou gest, ktoré ho privedú aspoň k posunkovej reči. Na slovo mama čakáme a veríme, že ho raz vysloví :) 

Chodíme do súkromného centra pre deti s poruchou autistického spektra, k logopedičke, a tiež do hyperbarickej komory, soľnej izbičky, kde mu pani robí masáž. Keďže bývame na celkom juhovýchodnom cípe Slovenska, naše možnosti sú dosť ohraničené, ale robíme čo sa dá, aby sa mu rozmotal jazýček a niekde sme sa posunuli. V lete sme navštevoval aj koníkov, kde sa cítil super. Miloval to. Bohužiaľ všetko je finančne veľmi náročné. 

Veľmi radi by sme išli za delfínmi na Ukrajinu, keďže minule vodu, on je aquaman, a na terapiu Dr. Veľa do Poľska. Cieľ je zatiaľ nedosiahnuteľný, ale veríme, že s každou jednou pomocou to dokážeme utiahnuť. 

Damiána SME V RÁMCI O.Z. ÚSMEV PRE DRUHÝCH PREVERILI. Uvedený bankový účet je osobný účet Damiánových rodičov - ak máte chuť, môžete ho podporiť jednorázovým alebo pravidelným darom - prípadne inak pomôcť prípadným nakontaktovaním sa. O.z. si z darov nestrháva ani cent :)


Darcovia môžu Damiána podporiť viacerými spôsobmi, zakúpením rehabilitačných či kompenzačných pomôcok do domáceho prostredia. Darovaním príspevku na doplnkové terapie, prípadne sa môžu spýtať ohľadom darovania 2%.

partneri

  • Genetické syndrómy
  • Trnavský samosprávny kraj
  • TrustPay
  • VGD-Slovakia
  • Sokratov inštitút
  • iFocus
  • Kam na menu
  • EU-fond-logo
  • OP LZ