1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Paťko Gerbel

Tel.: +421907222641

E-mail: djandakova@gmail.com

IBAN: SK 1609000000005148616349

Paťko sa narodil predčasne v roku 2023 v Topoľčianskej nemocnici sekciou. Bolo to veľmi rýchle a hlavne nečakané, keďže mal nízku pôrodnú hmotnosť a termín ešte ďaleko. Ani vo sne sme si nepredstavovali, že 20.2.2023 bude najkrajším dňom v našom živote, i napriek tomu, že sme vedeli s akou diagnózou príde na svet.

Prvé mesiace tehotenstva boli pre nás kritické, v depresiách, dní smútku a plaču, nechcela som vidieť žiadnu návštevu. Zo začiatku po výsledkoch krvi som si myslela, že to je len štatistika, ale nakoniec po 4D sone v Martine, po verdikte lekára, ktorý potvrdil výsledok z krvi, trizómia 21- dg - Downov syndróm, sa mi rozpadlo všetko na čo sme sa tešili a v tej chvíli bolo rozhodnuté, pôjdem na umelé prerušenie tehotenstva. No ja ako zdravotná sestra, ktorá rada pomáha ľuďom a hlavne miluje starostlivosť o deti, som nedokázala niečo také podstúpiť. Nedokázala som si len predstaviť. Po amniocentéze, o ktorej sa hovorí, že je nebezpečná pre plod, sám lekár povedal, čo videl na sone - po zasunutí ihly do plodovej vody sa malý zľakol ihly a uhol sa. Po tomto zážitku som sa rozhodla, že ten malý človiečik chce byť s nami aj napriek tomu čo nás čaká. Vedeli sme, že výchova dieťaťa s Downovým syndrómom nebude ľahkou cestou.

Paťko bol tak krehký a anjelsky krásny človiečik. Samotný pôrod bol dosť komplikovaný, keďže už bol v pôrodných cestách - bolo neskoro na cisársky rez, ale bolo nebezpečné, aby som rodila prirodzene, lebo malý bol zle otočený. Skúsili sme obe cesty, ale nakoniec sa vypýtal, ako bolo plánované - sekciou. Váha 1600 g, museli ho prevážať do Nitry. V inkubátore si poleňošil síce len 2 týždne, no problémy s dýchaním má doteraz. Celkovo sme v nemocnici pobudli krátko. Keď dovŕšil 2000 g, mohli sme ísť domov.

Zo spoločného spolunažívania sme sa dlho netešili. Po 2 týždňoch sme dostali obojstranný zápal pľúc a v Nitre na detskej Jiske sme ležali 8 týždňov. Potreboval kyslík, zápal neustupoval. Zápaly pľúc sa nám opakujú dodnes s čím sú spojené neustále hospitalizácie. Skončili sme až v nemocnici v Podunajských Biskupiciach na pľúcnom oddelení, kde Paľkovi ako 8 mesačnému zistili nedovyvíjané pľúcka. Preto ťažké dýchanie, časté zápaly a k tomu oslabená imunita.
Návštevujeme aj kardiológa - k diagnóze je pridružená aj choroba srdca. Tiež samozrejme neurológiu - na prekvapenie vzhľadom na diagnózu, je šikovný, snaží sa, napreduje a dobieha svojich rovesníkov.

Momentálne sme na imunoliečbe - imunoglobulíny v infúzií a dlhá liečba antibiotikami. Ale i napriek týmto chorobám je Paťko veľký bojovník a snaží sa fungovať ako bežné dieťa. Cvičíme, lebo máme slabé svalstvo, rehabilitujeme - Vojtova metóda a Bobath. Navštívili sme už aj rehabilitačné centrum Axis v Piešťanoch, kde by sme chceli pokračovať. Navštevujeme aj fyziocentrum v Topoľčanoch a rehabilitáciu v nemocnici v Topoľčanoch. Chodíme na hravé cvičenie v Topoľčanoch - play winsley. Paťko začal chodiť na hypoterapiu - Hypposko Modranka.
Radi by sme vyskúšali viaceré terapie ako terapiu so psíkmi alebo muzikoterapiu.

Paťko je úžasné dieťa, prispôsobivé, nemá problém s cestovaním, rád sa vyváža na aute a v kočiari, kde najradšej dlho spí :) Najviac má rád keď sa s ním rozprávame, vysvetľujeme mu, tak to rád počúva a vníma svet okolo.

Sme šťastní, že ho máme. Paťko je naše všetko, dokáže so sĺz, vyčariť úsmev na tvári. Ako všetci rodičia znevýhodnených detí aj my mu chceme dopriať kvalitný a šťastný život. Za každú finančnú či materiálnu pomoc ďakujeme.

partneri

  • Genetické syndrómy
  • Trnavský samosprávny kraj
  • TrustPay
  • VGD-Slovakia
  • Sokratov inštitút
  • iFocus
  • Kam na menu
  • EU-fond-logo
  • OP LZ