1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Rasťo Haník

Tel.: 0904380019

E-mail: denisa.rasto@azet.sk

IBAN: SK0902000000003975639457

Rastík sa narodil v roku 2006. Má dvoch starších a jedného mladšieho súrodenca, s ktorými žije v malej dedinke v okrese Trebišov.

V siedmom mesiaci po narodení mu bola diagnostikovaná detská mozgová obrna. Postupne pribúdali ďalšie indikácie - ako Westrov syndróm, svalová dystrofia či alergická žihľavka - alergia na určité typy liekov. Spolu s mamou veľa jazdili ku lekárom, týždne boli hospitalizovaní aj na Kramároch. Lekári rodičom oznámili, že sa dieťa nedožije jedného roka.

Rasťo bol od prvých týždňov neustále chorý. Spočiatku bol sondovaný, neskôr sa naučil prehĺtať. Do dnešného dňa jedáva iba mixovanú stravu. Je ležiaci (sediaci vo svojom kočíku - invalidný vozík žiaľ zháňame). Zatiaľ teda nechodí, ani nerozpráva, aj keď na určité komunikačné podnety reaguje - prejavuje svoje emócie ako radosť, hnev alebo smútok a dáva tak okoliu najavo, čo potrebuje.

Rasťo momentálne navštevuje špeciálnu základnú školu v Trebišove. V triede sú dvaja spolužiaci, vzdeláva sa vo variante C. Do materskej škôlky ho nikde nechceli prijať, dokonca ani ako predškoláka, po ďalšom odklade ho prvýkrát do vzdelávacieho procesu a medzi "spoločnosť" prijali až keď mal osem rokov. Dnes je siedmak.

Najväčšou Rastíkovou radosťou sú zvukové hračky. Bavia ho tiež lopty a zrak nemôže odtrhnúť ani od televízora.

Jeho najbližšia rodina má tiež zdravotné problémy. Zatiaľ čo sa Rasťova sestra lieči na epilepsiu, jeho otec je štvrtým rokom onkologický pacient. Zdravotné komplikácie dostali rodinu na okraj spoločnosti, keďže otec pre časté závraty odpadne a nemôže stabilne pracovať. Šesťčlenná rodina tak má príjem z príspevkov od štátu, opatrovateľského príspevku a invalidného dôchodku, čo je mesačne 600 eur.

Pri výchove detí sa matka nemôže spoľahnúť ani na svoju najbližšiu rodinu: otcova strana žije na opačnej strane Slovenska v okrese Galanta a matkina rodina sa o nich nezaujíma.

Mladý Rasťo v sebe skrýva obrovský potenciál - mohol by svoj zdravotný stav zlepšiť, ale rodina si pre generačnú chudobu nemôže dovoliť hradenie rehabilitačných pobytov či iných kompenzačných pomôcok z vlastných zdrojov, ktoré by mu pomohli zlepšiť zdravotný stav či napríklad komunikáciu.

TÚTO RODINU SME V RÁMCI O.Z. ÚSMEV PRE DRUHÝCH NAVŠTÍVILI OSOBNE. Uvedený bankový účet je osobný účet matky - ak máte chuť, môžete Rastíka podporiť jednorázovým alebo pravidelným darom - prípadne inak pomôcť prípadným nakontaktovaním sa. O.z. si z darov nestrháva ani cent :)

Ako môžete pomôcť? Pošlite jednorázový alebo pravidelný dar na horeuvedený osobný účet alebo sa na rodinu nakontaktujte a pošlite Rasťovi malý darček :) Prípadne sa pýtajte ohľadom darovania 2%.

 

partneri

  • Genetické syndrómy
  • Trnavský samosprávny kraj
  • TrustPay
  • VGD-Slovakia
  • Sokratov inštitút
  • iFocus
  • Kam na menu
  • EU-fond-logo
  • OP LZ