1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Mária Novotná

Tel.: 0907386279

E-mail: kukucovam@azet.sk

IBAN: SK0309000000000096183015

Mária sa narodila ako zdravé dievčatko, ale mesiac pred dovršením 3 rokov vážne ochorela. Najprv sme si všimli, že začína vytáčať nožičku. Neskôr dostala s ničoho nič prvý krát epileptický záchvat. Celý tento stav sa nášmu lekárovi nepozdával, a tak nás poslal na príjem do nemocnice .To, že z toho budú nakoniec  niekoľko mesačné pobyty po nemocniciach - najprv Košice, Bratislava a nakoniec Praha, kde nám konečne po roku trápenia a pobytov v nemocniciach povedali dcérkinu diagnozu, sme nečakali.

Za ten rok Mária išla mentálne aj fyzicky dole. Najprv sme ju začali opäť plienkovať, prestavala používať ľavú rúčičku, aj keď ju od narodenia preferovala. Postupne sa jej zhoršovala chôdza - až na vianoce 2015 deň pred Štedrým dňom sa už nedokázala vôbec postaviť na nôžky. Neboli to práve najkrajšie Vianoce, a to sme stále nevedeli Máriinu diagnózu - čo jej vlastne je a ako to liečiť.

Mária mala niekedy až 60 záchvatov za deň ktoré jej veľmi ubližovali. Pred operáciou prestala už aj rozprávať. Až v marci 2016 sme sa dostali do Prahy, kde jej stanovili diagnozu Farmakorezistentná epilepia a Rasmussenová encefalitída. Následne ju tam aj 2x operovali, pretože toto ochorenie sa nedá liečiť. Operovali jej hlavičku, kde jej odpojili celú pravú hemisféru.

Pre ochorenie nám Mária ochrnula na ľavú polovicu tela. Teraz máme pred sebou ďalší cieľ. Aby sme dcérku Máriu postavili na nohy. Aby mala aspoň trochu šťastný a bezstarostný život ako pred ochorením. Toto všetko sa dá len intenzívnimi rehabilitáciami, ktoré chceme absolvovať v centrách Svetielko Prešov, Hendicentrum Piešťany a iné.

Mária navštevuje bežnú základnú školu, má svoju asistentku a individuálny študijný plán. Veľmi rada má svojim spolužiakov a kamarátov. Chodí na logopédiu, plávanie a pravidelné hodiny fyzioterapie. Miluje kone, rada spieva a zo všetkého najradšej skladá puzzle a lego.

Našim tajným želaním je aj absolvovanie delfinoterapie, ktorá, veríme, že by našej dcérke veľmi pomohla v jej napredovaní. Nevzdávame sa a pre dcérku sa snažíme urobiť aj nemožné. Ja viem, že to robí každý rodič pre svoje dieťa. Našim snom je, aby do budúcnosti bola v rámci svojho ochorenia čo najviac samostatná. Chceme, aby aj napriek svojmu zdravotnému znevýhodneniu bola Mária čo najviac samostnatná. Pomôcť nám môžete aj Vy.

partneri

  • Genetické syndrómy
  • Trnavský samosprávny kraj
  • TrustPay
  • VGD-Slovakia
  • Sokratov inštitút
  • iFocus
  • Kam na menu
  • EU-fond-logo
  • OP LZ