1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Magazín

späť

25.04.2023

Správy

Peňažné príspevky na kúpu auta a úpravu bytu sa môžu zvýšiť od 1. augusta


Ťažko zdravotne postihnuté osoby tak môžu získať až dvojnásobne viac peňazí. Dnes je najvyšší možný peňažný príspevok na kúpu osobného motorového vozidla pre ŤZP 6638,79 eura. Poslanci ho navrhujú zvýšiť na 13277,58 eura.

Hodnota majetku, ktorú môže zdravotne ťažko postihnutá osoba vlastniť popri poberaní peňažných príspevkov, sa môže zvýšiť. Rovnako by mohli vzrásť sumy peňažných príspevkov pri kúpe osobného motorového vozidla a sumy peňažného príspevku na úpravu bytu a rodinného domu. Vyplýva to z návrhu novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, ktorý do Národnej rady (NR) SR predložila skupina poslancov hnutia OĽANO.

Maximálna možná hodnota majetku, ktorý môže vlastniť osoba s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) žiadajúca peňažný príspevok na kompenzáciu tohto postihnutia, by sa podľa návrhu mohla zvýšiť zo súčasných 39.833 eur na 50.000 eur.

Najvyšší možný peňažný príspevok na kúpu osobného motorového vozidla pre ŤZP je v súčasnosti 6 638,79 eura. Poslanci ho navrhujú zvýšiť na 13.277,58 eura. Pri vozidlách s automatickou prevodovkou by sa maximum mohlo navýšiť z 8298,48 eura na 16.596,96 eura. "Zdvojnásobením sumy umožníme ŤZP osobám pokryť približne polovicu nákladov na kúpu osobného motorového vozidla, čo z hľadiska pomoci tejto skupine obyvateľstva dáva väčší zmysel ako terajšia symbolická pomoc," uviedli predkladatelia v dôvodovej správe.

Výška peňažného príspevku na kúpu auta sa určuje percentuálnou sadzbou v závislosti od ceny osobného motorového vozidla a príjmu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. Cena osobného motorového vozidla sa v súčasnosti zohľadňuje najviac v sume 13.277,57 eura. Poslanci ju navrhujú zvýšiť na 26.555,14 eura.

Zvýšiť sa môže aj suma peňažného príspevku pre ŤZP na úpravu bytu a rodinného domu, a to na dvojnásobok z doterajšej sumy 6638,79 eura. "Aktuálne ceny priemerne rozsiahlej úpravy napríklad panelákového bytu na bezbariérový sa pohybujú na úrovni približne 30.000 eur, čiže ani pri navrhovanom zdvojnásobení uvedenej sumy peňažného príspevku sa nedosiahne pokrytie aspoň 50 % nákladov na takúto úpravu," argumentujú poslanci s tým, že zvýšenie sumy pomôže najmä pri menších úpravách bytu.

Účinnosť novely navrhujú poslanci od 1. augusta tohto roka.

TS

najsledovanejšie:

za posledných 30 dní

03.07.2024
Správy

Alex Roca: Prvý človek s Detskou mozgovou obrnou, ktorý dokončil maratón

Od malička sníval o tom, že raz dobehne maratón. Sen sa stal skutočnosťou v Barcelone, kde dokončil 26,2 míľovú (42,195 km) trasu v čase 5:50:51. Je príkladom toho, že aj keď sa zdá, že niečo nie je možné, stačí len veriť a pracovať na tom, aby sa to podarilo.

viac
25.06.2024
Správy

Nadácia SPP finančne podporuje inovatívne aktivity počas celého roka

Organizácie si môžu žiadať o finančnú podporu od Nadácie SPP počas celého roka.

viac
01.07.2024
Správy

Príspevky na opatrovanie detí s ťažkým zdravotným postihnutím sa zvýšia o 100 eur

Rodiny starajúce sa o deti s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) sa dočkajú významnej finančnej úľavy. Príspevok na opatrovanie detí s ŤZP zdvojnásobí zo súčasných 100 eur na 200 eur mesačne.

viac

partneri

 • Genetické syndrómy
 • Trnavský samosprávny kraj
 • TrustPay
 • VGD-Slovakia
 • Sokratov inštitút
 • iFocus
 • Kam na menu
 • EU-fond-logo
 • OP LZ
 • SIID FUND
 • socialni inovatori