1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Magazín

späť

25.04.2023

Správy

Peňažné príspevky na kúpu auta a úpravu bytu sa môžu zvýšiť od 1. augusta


Ťažko zdravotne postihnuté osoby tak môžu získať až dvojnásobne viac peňazí. Dnes je najvyšší možný peňažný príspevok na kúpu osobného motorového vozidla pre ŤZP 6638,79 eura. Poslanci ho navrhujú zvýšiť na 13277,58 eura.

Hodnota majetku, ktorú môže zdravotne ťažko postihnutá osoba vlastniť popri poberaní peňažných príspevkov, sa môže zvýšiť. Rovnako by mohli vzrásť sumy peňažných príspevkov pri kúpe osobného motorového vozidla a sumy peňažného príspevku na úpravu bytu a rodinného domu. Vyplýva to z návrhu novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, ktorý do Národnej rady (NR) SR predložila skupina poslancov hnutia OĽANO.

Maximálna možná hodnota majetku, ktorý môže vlastniť osoba s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) žiadajúca peňažný príspevok na kompenzáciu tohto postihnutia, by sa podľa návrhu mohla zvýšiť zo súčasných 39.833 eur na 50.000 eur.

Najvyšší možný peňažný príspevok na kúpu osobného motorového vozidla pre ŤZP je v súčasnosti 6 638,79 eura. Poslanci ho navrhujú zvýšiť na 13.277,58 eura. Pri vozidlách s automatickou prevodovkou by sa maximum mohlo navýšiť z 8298,48 eura na 16.596,96 eura. "Zdvojnásobením sumy umožníme ŤZP osobám pokryť približne polovicu nákladov na kúpu osobného motorového vozidla, čo z hľadiska pomoci tejto skupine obyvateľstva dáva väčší zmysel ako terajšia symbolická pomoc," uviedli predkladatelia v dôvodovej správe.

Výška peňažného príspevku na kúpu auta sa určuje percentuálnou sadzbou v závislosti od ceny osobného motorového vozidla a príjmu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. Cena osobného motorového vozidla sa v súčasnosti zohľadňuje najviac v sume 13.277,57 eura. Poslanci ju navrhujú zvýšiť na 26.555,14 eura.

Zvýšiť sa môže aj suma peňažného príspevku pre ŤZP na úpravu bytu a rodinného domu, a to na dvojnásobok z doterajšej sumy 6638,79 eura. "Aktuálne ceny priemerne rozsiahlej úpravy napríklad panelákového bytu na bezbariérový sa pohybujú na úrovni približne 30.000 eur, čiže ani pri navrhovanom zdvojnásobení uvedenej sumy peňažného príspevku sa nedosiahne pokrytie aspoň 50 % nákladov na takúto úpravu," argumentujú poslanci s tým, že zvýšenie sumy pomôže najmä pri menších úpravách bytu.

Účinnosť novely navrhujú poslanci od 1. augusta tohto roka.

TS

najsledovanejšie:

za posledných 30 dní

30.08.2023
Správy

Zabehnite si v septembri beh, ktorý pomôže Riškovi

V septembri sa bude konať už 5. ročník benefičného behu „Ružinovský kolotoč“. Všetci bežecký nadšenci sa stretnú 16. septembra o 8.30 v parku Ostredky v Bratislave. Vítaní sú všetci, ktorí sa chcú zabaviť, zašportovať si a podporiť peknú myšlienku. Beh je určený pre profesionálnych aj amatérskych bežcov.

viac
07.09.2023
Správy

Nenechajte si tento víkend ujsť Radničkine trhy

Zajtra 8. septembra sa začína tradičné podujatie na zviditeľnenie zamestnávania ľudí so zdravotným postihnutím - Radničkine trhy. Ide o predajno-prezentačné trhy chránených dielní, sociálnych podnikov a zariadení sociálnych služieb. Radničkine trhy začínajú zajtra o 13. hodine v prietoroch Starej tržnice v Bratislave.

viac
25.08.2023
Správy

Súťaž pre zdravotne znevýhodnených „umelcov“

Úrad komisára pre osoby so zdravotným znevýhodnením vyhlásil súťaž pre zdravotne znevýhodnených ľudí, ktorí majú chuť prispieť svojou kreativitou k tvorbe obálky knihy o ľudských právach. Kniha pojednáva o viacerých rozsudkoch týkajúcich sa ľudí so zdravotným znevýhodnením, a to nie je v našej krajine.

viac

partneri

  • Genetické syndrómy
  • Trnavský samosprávny kraj
  • TrustPay
  • VGD-Slovakia
  • Sokratov inštitút
  • iFocus
  • Kam na menu
  • EU-fond-logo
  • OP LZ