1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Hendi Vibe

späť

21.02.2022

Štvrtého marca sa začne paralympiáda - toto je oficiálne video


Výkonný výbor Medzinárodného paralympijského výboru (IPC) schválil definitívny počet športovcov na ZPH 2022, ako aj finálny medailový program. Zároveň potvrdil, že čínska metropola zorganizuje najväčšiu zimnú paralympiádu v histórii.

Na ZPH 2022 sa predstaví 736 športovcov v 78 medailových disciplínach, z čoho bude 39 mužských, 35 ženských a 4 zmiešané.

Paraalpské lyžovanie bude zahŕňať 30 medailových disciplín (po 15 mužských a ženských), o ktoré bude súťažiť 140 mužov a 80 žien. V porovnaní s Pjongčangom 2018 to predstavuje nárast o 7, 7 resp. 33, 3 percenta. Slovensko bude v paraalpskom lyžovaní obhajovať 11 medailí, z toho 6 zlatých, a prvenstvo v bilancii krajín!

V paraseverskom lyžovaní, naopak, nenastane v porovnaní s predošlými ZPH zmena – zostáva 38 medailových sád, z toho po 18 mužských a ženských, 2 zmiešané. Zmena sa však týka počtu štartujúcich – 120 mužov a 90 žien, zatiaľ čo v Kórei štartovalo 100 mužov a 60 žien.

Parasnoubord, ktorý mal premiéru v roku 2014 v Soči, sa predstaví v 8 medailových kategóriách. Program žien, ktorý dočasne zahŕňal 6 medailových podujatí, sa scvrkne na 2.

Parahokejisti USA pevne veria, že vyhrajú štvrtýkrát po sebe paralympijský turnaj v tomto atraktívnom športe. Prekaziť im to bude chcieť sedmička ďalších účastníkov. Premiérovo sa na tomto najvýznamnejšom podujatí predstavia aj slovenskí parahokejisti, ktorí si postup vybojovali na kvalifikačnom turnaji v Berlíne. Dejiskom turnaja bude National Indoor Stadium.

Čína získala v Pjongčangu svoju prvú zlatú medailu na ZPH v curlingu na vozíku a doma bude obhajovať titul paralympijských šampiónov. Na turnaji sa stretne 12 zmiešaných tímov (minimálne jedna žena) a odohrá sa na športovisku Water Cube (Vodná kocka), ktoré počas PH 2008 hostilo plávanie. Štartovať na ZPH 2022 budú aj slovenskí reprezentanti, ktorí si účasť vybojovali na svetových šampionátoch 2020 a 2021. Po Soči 2014 a Pjongčangu 2018 to bude ich tretia účasť na paralympiáde za sebou.

partneri

  • Genetické syndrómy
  • Trnavský samosprávny kraj
  • TrustPay
  • VGD-Slovakia
  • Sokratov inštitút
  • iFocus
  • Kam na menu
  • EU-fond-logo
  • OP LZ