1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Sami sebou

späť

20.05.2022

Richard Kopún zamestnáva desiatky zdravotne znevýhodnených: Každý sa vie nájsť v spoločnosti


Richard Kopún prevádzkuje jednu z prvých a najväčšiu chránenú dielňu na Slovensku – Slovenskú chránenú dielňu. Richard sa narodil so vzácnym genetickým syndrómom - achondropláziou, ktorý je špecifický nízkou výškou. Vďaka svojej povahe a aktivite sa manažérsky rozbehol – dnes zamestnáva desiatky ľudí so zdravotným znevýhodnením a spolupracuje s mnohými firmami po celom Slovensku.

V čom je rozdiel medzi chránenou dielňou a normánym podnikom?

RK: V počte ľudí. V bežnej firme pracuje jeden človek na pozícii – u nás sa na jednej pozícii vystriedajú aj štyria ľudia, ktorí by inak boli ťažko zamestnateľní. A musíme férovo myslieť aj pri odmeňovaní zamestnancov - nie podľa počtu hodín. Cukrovkár spraví omnoho viac práce ako človek s mentálnou poruchou či na vozíčku, preto tu viac funguje individuálny prístup. U nás si niektorí chcú zarobiť, iní sú radi, že nesedia doma a že sú v kolektíve. Doslova, že sa im nik neposmieva a zároveň sa realizujú.

Čo by ste na druhej strane zlepšili napríklad v legislatíve?

RK: Dve veci. Ak chceme zamestnať viac ľudí so zdravotným znevýhodnením – potrebujeme zmeniť zákon o zamestnaní zdravotne znevýhodnených a zrušiť ich ochranu – ten zákon škodí trhu a fungovaniu – nevieme prepustiť nezodpovedného zamestnanca bez súhlasu ÚPSVaR-u. Druhá vec je obchádzanie náhradného plnenia – vznikajú sesterské chránené dielne pri veľkých podnikoch. Kedysi sa to robilo tak, že obrat bol viazaný na počet zamestnancov, dnes to nie je a doplácame na to. Nie je to fér. Náhradné plnenie je o tom, že podniky, ktoré majú viac ako 20 zamestnancov musia mať nejaký pomer zdravotne znevýhodnených, a ak ich nemajú, potrebujú minúť určitý obnos peňazí v sociálnych podnikoch či chránených dielňach.

Ako to je so zamestnávaním ľudí so zdravotne znevýhodnením?

RK: Nemám nikde inzeráty, no do mesiaca mi pravidelne prídu tri žiadosti o zamestnanie. Teda určite to nie je tak, že by nechceli ľudia pracovať. Chcú, len nie všetci vedia zvládať náročné podmienky. A nie každá firma je uspôsobená na to, aby prijala takého človeka. Pritom netreba veľa.

Dáva vám Vaša achondroplázia nejaké výhody?

RK: Áno. V roku 2017 som prvé dotácie mohol brať na seba (smiech). Keď však vidím iné diagnózy, tak som rád za tú svoju. Som len trochu menší a všetko je trochu väčšie. Každý jeden však vie nájsť svoju úlohu v spoločnosti....

Viac v našom podcaste Sami sebou.

Moderuje Matúš Kešiar.

partneri

 • Genetické syndrómy
 • Trnavský samosprávny kraj
 • TrustPay
 • VGD-Slovakia
 • Sokratov inštitút
 • iFocus
 • Kam na menu
 • EU-fond-logo
 • OP LZ
 • SIID FUND
 • socialni inovatori