1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Magazín

späť

27.04.2023

Správy

Žiaci špeciálnych škôl nemajú nárok na vysokoškolské vzdelanie, ministerstvo znevýhodnených zatiaľ prehliada


V marci 2023 sa po prvýkrát uskutočnilo externé testovanie zdravotne znevýhodnených žiakov. Mnohí deviataci si podali prihlášky v snahe zvýšiť svoje šance na prijatie na strednú školu. Pár dní pred testovaním im prišla správa, že testovania sa zúčastniť nemôžu. Odborníci tvrdia, že deťom so znevýhodnením chýbajú vo vzdelávaní základné práva.

Koncoročné vysvedčenie, ktoré dostanú žiaci deviateho ročníka špeciálnej základnej školy má v rámci našej legislatívy hodnotu ukončenia prvého stupňa základnej školy. Ich jedinou možnosťou ďalšieho vzdelávanie je jedine odborné učilište alebo praktická škola.

„Aj keby naozaj preukázali, že na to majú, napriek tomu ministerstvo hovorí v aktuálnom zákone, že nemôžu ukončiť ZŠ. Dostanú ukončený prvý stupeň, čakajú ďalší rok na to, kedy si môžu dorobiť ten druhý stupeň. Nielenže nemožno hovoriť o inklúzii, nemožno hovoriť ani o základnej rovnosti,“ vysvetlil pre RTVS odborník z Centra inkluzívneho vzdelávania Viktor Križo.

Zdravotne znevýhodnení deviataci špeciálnych základných škôl, ktorí mali v pláne pokračovať v štúdiu toho čo ich baví, si tak musia počkať ďalší rok, kedy si dorobia druhý stupeň. Nateraz nemôžu byť podľa zákona prijatí na žiadnu strednú školu. Viac sa dozviete v reportáži RTVS.

 

TS

najsledovanejšie:

za posledných 30 dní

29.05.2024
Správy

Od júla sa zvýši opatrovateľský príspevok aj príspevok na asistenciu

Nové nariadenie vlády Slovenskej republiky zvyšuje všetky výšky peňažného príspevku na opatrovanie. U opatrovateľov v produktívnom veku, aj u tých, ktorí sú na dôchodku a starajú sa o jednu osobu s ŤZP, sa príspevok zvýši na 615,50 eura mesačne.

viac
31.05.2024
Správy

Poviem ti to inak 2024: Vzdelávací víkend pre rodičov detí s poruchou autistického spektra

Vzdelávací víkend "Poviem ti to inak" poskytne rodičom cenné informácie, praktické rady a podporu v starostlivosti o deti s poruchou autistického spektra.

viac
04.06.2024
Správy

Pobyt pre ľudí s Downovým syndrómom nad 30 rokov

Spoločnosť Downovho syndrómu na Slovensku organizuje týždenný pobyt pre ľudí s Downovým syndrómom nad 30 rokov. V prekrásnom kúpeľnom prostredí Trenčianskych Teplíc v termíne od 15. 9. 2024 - 18. 9. 2024.

viac

partneri

 • Genetické syndrómy
 • Trnavský samosprávny kraj
 • TrustPay
 • VGD-Slovakia
 • Sokratov inštitút
 • iFocus
 • Kam na menu
 • EU-fond-logo
 • OP LZ
 • SIID FUND
 • socialni inovatori