1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Magazín

späť

27.04.2023

Správy

Žiaci špeciálnych škôl nemajú nárok na vysokoškolské vzdelanie, ministerstvo znevýhodnených zatiaľ prehliada


V marci 2023 sa po prvýkrát uskutočnilo externé testovanie zdravotne znevýhodnených žiakov. Mnohí deviataci si podali prihlášky v snahe zvýšiť svoje šance na prijatie na strednú školu. Pár dní pred testovaním im prišla správa, že testovania sa zúčastniť nemôžu. Odborníci tvrdia, že deťom so znevýhodnením chýbajú vo vzdelávaní základné práva.

Koncoročné vysvedčenie, ktoré dostanú žiaci deviateho ročníka špeciálnej základnej školy má v rámci našej legislatívy hodnotu ukončenia prvého stupňa základnej školy. Ich jedinou možnosťou ďalšieho vzdelávanie je jedine odborné učilište alebo praktická škola.

„Aj keby naozaj preukázali, že na to majú, napriek tomu ministerstvo hovorí v aktuálnom zákone, že nemôžu ukončiť ZŠ. Dostanú ukončený prvý stupeň, čakajú ďalší rok na to, kedy si môžu dorobiť ten druhý stupeň. Nielenže nemožno hovoriť o inklúzii, nemožno hovoriť ani o základnej rovnosti,“ vysvetlil pre RTVS odborník z Centra inkluzívneho vzdelávania Viktor Križo.

Zdravotne znevýhodnení deviataci špeciálnych základných škôl, ktorí mali v pláne pokračovať v štúdiu toho čo ich baví, si tak musia počkať ďalší rok, kedy si dorobia druhý stupeň. Nateraz nemôžu byť podľa zákona prijatí na žiadnu strednú školu. Viac sa dozviete v reportáži RTVS.

 

TS

najsledovanejšie:

za posledných 30 dní

30.08.2023
Správy

Zabehnite si v septembri beh, ktorý pomôže Riškovi

V septembri sa bude konať už 5. ročník benefičného behu „Ružinovský kolotoč“. Všetci bežecký nadšenci sa stretnú 16. septembra o 8.30 v parku Ostredky v Bratislave. Vítaní sú všetci, ktorí sa chcú zabaviť, zašportovať si a podporiť peknú myšlienku. Beh je určený pre profesionálnych aj amatérskych bežcov.

viac
07.09.2023
Správy

Nenechajte si tento víkend ujsť Radničkine trhy

Zajtra 8. septembra sa začína tradičné podujatie na zviditeľnenie zamestnávania ľudí so zdravotným postihnutím - Radničkine trhy. Ide o predajno-prezentačné trhy chránených dielní, sociálnych podnikov a zariadení sociálnych služieb. Radničkine trhy začínajú zajtra o 13. hodine v prietoroch Starej tržnice v Bratislave.

viac
25.08.2023
Správy

Súťaž pre zdravotne znevýhodnených „umelcov“

Úrad komisára pre osoby so zdravotným znevýhodnením vyhlásil súťaž pre zdravotne znevýhodnených ľudí, ktorí majú chuť prispieť svojou kreativitou k tvorbe obálky knihy o ľudských právach. Kniha pojednáva o viacerých rozsudkoch týkajúcich sa ľudí so zdravotným znevýhodnením, a to nie je v našej krajine.

viac

partneri

  • Genetické syndrómy
  • Trnavský samosprávny kraj
  • TrustPay
  • VGD-Slovakia
  • Sokratov inštitút
  • iFocus
  • Kam na menu
  • EU-fond-logo
  • OP LZ