1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Magazín

späť

01.04.2023

Správy

Zálohovanie PET fliaš pre všetkých? Nevidiaci s tým majú vážny problém


Vo štvrtok 30. marca sa zástupkyne Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska – Soňa Tóthová a Michaela Dlhá zúčastnili stretnutia na Ministerstve životného prostredia Slovenskej republiky, ktorého hlavnou témou boli nedostatky po zavedení automatov na zálohovanie fliaš. Prax ukázala, že systém zálohovania PET fliaš pre nevidiacich nie je legislatívne podchytený.

Chýbajúce označenia PET fliaš Braillovým písmom komplikuje nevidiacim a slabozrakým správnu identifikáciu fliaš pri ich separácií. Na stretnutí upozornili zástupkyne Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska aj na chýbajúce zvukové a reliéfne označenie „zálohomatov“. Z uvedeného vyplýva, že súčasné dotykové displeje sú pre zrakovo znevýhodnených používateľov nefunkčné. Michaela Dlhá rovnako upozornila aj na neprístupnosť webovej stránky www.slovenskozalohuje.sk, čo znamená, že jej aktuálna podoba je pre ľudí so zrakovým znevýhodnením nečitateľná. Počas stretnutia boli prednesené návrhy riešenia komfortnej separácie pre nevidiacich – ozvučenie vratných automatov a reliéfne označenie fliaš. Nevidiaci by tak v budúcnosti dokázali triediť jednotlivé fľaše bez asistencie.

V rámci diskusie sa nezabudlo sa ani na ostatných zdravotne znevýhodnených používateľov. Pripomienky sa týkali napríklad vysoko umiestneného otvoru na vkladanie fliaš alebo umiestnenie vratného automatu v priestore, ktorý nie je bezbariérový. Zástupcovia Správcu zálohového systému prisľúbili nápravu, pričom budú naďalej rokovať s ostatnými dotknutými stranami.

V prípade ďalších podnetov sa môžu občania obrátiť na Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky prostredníctvom Zelenej linky na bezplatnom telefónnom čísle 0800 144 440 alebo prostredníctvom e-mailu zelena.linka@enviro.gov.sk

 

TS

najsledovanejšie:

za posledných 30 dní

07.09.2023
Správy

Nenechajte si tento víkend ujsť Radničkine trhy

Zajtra 8. septembra sa začína tradičné podujatie na zviditeľnenie zamestnávania ľudí so zdravotným postihnutím - Radničkine trhy. Ide o predajno-prezentačné trhy chránených dielní, sociálnych podnikov a zariadení sociálnych služieb. Radničkine trhy začínajú zajtra o 13. hodine v prietoroch Starej tržnice v Bratislave.

viac
28.09.2023
Správy

Využite možnosť denných táborov pre deti s NKS či PAS

Občianske združenie Spolu pre nás ponúka možnosť denných táborov počas školských prázdnin v tomto kalendárnom roku. Denné tábory, ktoré sa budú realizovať v priestoroch centra Suppiq, sú určené pre deti s narušenou komunikačnou schopnosťou, poruchami autistického spektra, poruchami učenia a ďalšími špecifickými poruchami v súvislosti s komunikáciou. Okrem hier čakajú deti aj jazykové cvičenia a terapie.

viac
23.09.2023
Správy

Prečítali sme volebné programy: Čo strany ponúkajú pre zdravotne znevýhodnených

Pozrite si, ktoré strany sa venovali vo svojich programoch tematike zdravotného znevýhodnenia.

viac

partneri

  • Genetické syndrómy
  • Trnavský samosprávny kraj
  • TrustPay
  • VGD-Slovakia
  • Sokratov inštitút
  • iFocus
  • Kam na menu
  • EU-fond-logo
  • OP LZ