1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Magazín

späť

04.06.2022

Správy

V Česku sa rozbieha homesharing, ľudia pomáhajú rodičom so znevýhodnenými deťmi


Homesharing predstavuje moderný spôsob podpory rodín detí s mentálnym alebo kombinovaným zdravotným znevýhodnením. Hovoríme o istej forme zdielanej starostlivosti. Hostiteľom, ktorý je ochotný rodine resp. jej dieťaťu venovať pravidelne svoj čas, energiu a priestor, môže byť jednotlivec alebo rodina. Hostiteľ je dobrovoľník, ktorý absolvoval špeciálnu prípravu.

Myšlienka homesharingu pochádza z Írska, kde úspešne funguje už 30 rokov. V roku 2018 bol v Českej republike spustený pilotný program a od roku 2021 sa vďaka Nadačnému fondu Abakus dostáva prostredníctvom viacerých organizácií k rodinám detí s mentálnym alebo kombinovaným znevýhodnením.

Dnes majú rodiny starajúce sa o dieťa s postihnutím minimálnu až takmer žiadnu podporu. Často krát rodičia nemajú čas vybaviť bežné veci ako je nákup potravín, návšteva lekára alebo len tak si vypiť kávu. Cieľom homesharingu je dopriať jedenkrát týždenne rodičom detí s mentálnym alebo kombinovaným znevýhodnením čas pre seba a tiež ostatných členov ich rodiny.

Homesharing je vo veľkej miere prínosný aj pre samotné deti s mentálnym alebo kombinovaným znevýhodnením, ktoré tak majú možnosť nadväzovať nové sociálne kontakty a skúsenosti. V novom prostredí majú svoj vlastný svet bez rodičov, ktorý potrebujú rovnako ako zdravé deti.

V súčasnosti funguje homesharing v Českej republike v ôsmich krajoch okrem Prahy a Strených Čiech. Práve v Stredočeskom kraji sa o jeho rozšírenie snaží od januára tohto roku Centrum pre komunitnú prácu stredné Čechy. Homeshanig sa stáva pomerne populárnou formou podpory rodín detí s mentálnym alebo kombinovaným znevýhodnením, avšak rodín, ktoré by uvítali pomoc je viac než tzv. hostiteľov.

Viac informácií nájdete na www.homesharing.cz

 

TS

najsledovanejšie:

za posledných 30 dní

07.09.2023
Správy

Nenechajte si tento víkend ujsť Radničkine trhy

Zajtra 8. septembra sa začína tradičné podujatie na zviditeľnenie zamestnávania ľudí so zdravotným postihnutím - Radničkine trhy. Ide o predajno-prezentačné trhy chránených dielní, sociálnych podnikov a zariadení sociálnych služieb. Radničkine trhy začínajú zajtra o 13. hodine v prietoroch Starej tržnice v Bratislave.

viac
28.09.2023
Správy

Využite možnosť denných táborov pre deti s NKS či PAS

Občianske združenie Spolu pre nás ponúka možnosť denných táborov počas školských prázdnin v tomto kalendárnom roku. Denné tábory, ktoré sa budú realizovať v priestoroch centra Suppiq, sú určené pre deti s narušenou komunikačnou schopnosťou, poruchami autistického spektra, poruchami učenia a ďalšími špecifickými poruchami v súvislosti s komunikáciou. Okrem hier čakajú deti aj jazykové cvičenia a terapie.

viac
23.09.2023
Správy

Prečítali sme volebné programy: Čo strany ponúkajú pre zdravotne znevýhodnených

Pozrite si, ktoré strany sa venovali vo svojich programoch tematike zdravotného znevýhodnenia.

viac

partneri

  • Genetické syndrómy
  • Trnavský samosprávny kraj
  • TrustPay
  • VGD-Slovakia
  • Sokratov inštitút
  • iFocus
  • Kam na menu
  • EU-fond-logo
  • OP LZ