1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

15€ 35€ 65€ 120€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

5€ 15€ 35€ 55€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Magazín

späť

04.06.2022

Správy

V Česku sa rozbieha homesharing, ľudia pomáhajú rodičom so znevýhodnenými deťmi


Homesharing predstavuje moderný spôsob podpory rodín detí s mentálnym alebo kombinovaným zdravotným znevýhodnením. Hovoríme o istej forme zdielanej starostlivosti. Hostiteľom, ktorý je ochotný rodine resp. jej dieťaťu venovať pravidelne svoj čas, energiu a priestor, môže byť jednotlivec alebo rodina. Hostiteľ je dobrovoľník, ktorý absolvoval špeciálnu prípravu.

Myšlienka homesharingu pochádza z Írska, kde úspešne funguje už 30 rokov. V roku 2018 bol v Českej republike spustený pilotný program a od roku 2021 sa vďaka Nadačnému fondu Abakus dostáva prostredníctvom viacerých organizácií k rodinám detí s mentálnym alebo kombinovaným znevýhodnením.

Dnes majú rodiny starajúce sa o dieťa s postihnutím minimálnu až takmer žiadnu podporu. Často krát rodičia nemajú čas vybaviť bežné veci ako je nákup potravín, návšteva lekára alebo len tak si vypiť kávu. Cieľom homesharingu je dopriať jedenkrát týždenne rodičom detí s mentálnym alebo kombinovaným znevýhodnením čas pre seba a tiež ostatných členov ich rodiny.

Homesharing je vo veľkej miere prínosný aj pre samotné deti s mentálnym alebo kombinovaným znevýhodnením, ktoré tak majú možnosť nadväzovať nové sociálne kontakty a skúsenosti. V novom prostredí majú svoj vlastný svet bez rodičov, ktorý potrebujú rovnako ako zdravé deti.

V súčasnosti funguje homesharing v Českej republike v ôsmich krajoch okrem Prahy a Strených Čiech. Práve v Stredočeskom kraji sa o jeho rozšírenie snaží od januára tohto roku Centrum pre komunitnú prácu stredné Čechy. Homeshanig sa stáva pomerne populárnou formou podpory rodín detí s mentálnym alebo kombinovaným znevýhodnením, avšak rodín, ktoré by uvítali pomoc je viac než tzv. hostiteľov.

Viac informácií nájdete na www.homesharing.cz

 

TS

najsledovanejšie:

za posledných 30 dní

14.08.2022
Správy

Festival Paráda už v sobotu! Bez bariér a s programom pre všetky generácie

V sobotu 20. augusta sa v priestoroch HS Centra na Hlbokej ulici v Piešťanoch uskutoční ďalší ročník bezbariérového festivalu Paráda. Tešiť sa môžete na para-športy, tvorivé, zábavné a inkluzívne aktivity či hudobný program. Začína sa o desiatej hodine. Prvých päťdesiat detí v zóne Ruka v ruke čaká prekvapenie.

viac
10.08.2022
Správy

Tento rok v júli si nepočujúce deti užili tábor aj stretnutie kamarátov s ich rodinami

V dňoch od 25. do 29. júla sa v Gemerských Tepliciach pod záštitou OZ Uškové deti konal prvý ročník tábora pre nepočujúce deti. Tábora sa celkovo zúčastnilo pätnásť detí, pričom deväť z nich bolo s poruchami sluchu a zvyšok tvorili ich súrodenci.

viac
25.07.2022
Správy

Úsmev pre druhých skúša pilotný sociálny projekt, takmer tridsiatke rodín prispieva na jedlo

Dvadsať sedem sociálne slabších rodín či rodín so zdravotne znevýhodneným členom získa ešte počas leta príspevok 150 eur na stravné v troch splátkach. Peniaze nedostanú do ruky ani poštou, využívať budú kreditné karty od gastrofiriem Doxx a Edenred. Tieto spoločnosti sú známe predajom stravných lístkov pre zamestnancov či firmy. Prvýkrát však môžu využiť potenciál kreditných kariet na nákup potravín aj v sociálnej oblasti.

viac

partneri

  • Genetické syndrómy
  • Trnavský samosprávny kraj
  • TrustPay
  • VGD-Slovakia
  • Sokratov inštitút
  • iFocus
  • Kam na menu
  • EU-fond-logo
  • OP LZ