1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

15€ 35€ 65€ 120€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

5€ 15€ 35€ 55€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Magazín

späť

10.06.2022

Správy

V Bratislave sa diskutovalo o situácii jednorodičov - zdravotne znevýhodnených zastupovali tri organizácie


Vo štvrtok deviateho júna sa v bratislavských priestoroch Slovenskej sporiteľne konalo stretnutie na tému jednorodičovských rodín ohrozených chudobou. Zároveň sa uzavrel akcelerátor, ktorého súčasťou bolo aj občianske združenie Úsmev pre druhých, ktoré pracuje aj s jednorodičovskými rodinami so zdravotne znevýhodnenými deťmi. 

„Cieľom stretnutia je prediskutovať aktuálnu situáciu, ktorej čelia jednorodičovské rodiny a spoločne definovať možné riešenia," vyjadril sa koordinátor výzvy Ľubomír Billý z Centire s.r.o. Za okrúhlym stolom sa stretli viacerí zástupcovia z biznis sektora, štátni úradníci i ľudia z neziskových organizácií.  Z prítomných, ktorí sa dlhodobo venujú zdravotne znevýhodneným sa zúčastnili Peter Ostružiar z MAKO SK, Katarína Brešťanská zastupujúca Platformu rodín detí so zdravotným znevýhodnením a dvojica z Úsmevu pre druhých Miro Béreš a Veronika Benko Bilčíková. „Jednorodičia so zdravotne znevýhodeným členom rodiny majú oveľa ťažšie postavenie v spoločnosti. Peňažné príspevky za súčasných podmienok ledva vystačia na pokrytie výdavkov na život, nepočítajúc terapie, ktorých sa musia zúčastňovať, ak chcú zdravotný stav člena rodiny zlepšiť. Zároveň infraštruktúra, ktorá by im mohla pomôcť, napríklad denné stacionáry či odľahčovacie služby, je vo veľmi zlom stave a zďaleka nepokrýva potreby väčšiny rodín. Je fajn, že na pôde slovenskej banky vznikla takáto iniciatíva, kde sme mohli na túto tému diskutovať a prinášať riešenia," povedal Béreš.

Podľa Európskeho štatistického úradu Eurostat je na Slovensku chudobou ohrozených 18 % rodín s nezaopatrenými deťmi. V prípade jednorodičovských rodín je to približne 168 000 domácností, čo je v porovnaní s domácnosťami s dvoma rodičmi, viac ako dvojnásobok. Rozpad rodiny alebo partnerského spolužitia, z ktorého pochádzajú deti má v súčasnosti celospoločensky stúpajúci trend, teda pribúda rodičov samoživiteľov, ktorí sú ohrození chudobou. Pojem jednorodičovských rodín Slovenská legislatíva nepozná, a preto dnes mnoho rodín s jedným rodičom prepadáva cez sociálny systém. Deti žijúce v takýchto rodinách sa často stretávajú s existenčnými problémami rodiny, marginalizáciou v rámci kolektívu, sociálnymi a zdravotnými problémami. Jednorodičovské rodiny detí so zdravotným znevýhodnením to majú o to zložitejšie nielen z finančného hľadiska, ale aj časového či psychického. Vzhľadom na nedostatočne prepracovaný a podporovaný systém odľahčovacej služby, opatrovateľskej služby a slabej sieti denných stacionárov, pociťujú jednorodičia detí so zdravotným znevýhodnením únavu, frustráciu až bezmocnosť riešiť svoju situáciu.

Na stretnutí boli predložené pálčivé problémy jednorodičov detí so zdravotným znevýhodnením ako aj postrehy a možné riešenia danej problematicky v rámci spolupráce viacerých organizácií. Ďalšie stretnutie za okrúhlim stolom je naplánované na september 2022. Zároveň bol vyhlásený víťaz akcelerátora, ktorým sa stalo občianske združenie Jeden rodič. Ďalšie stretnutie k tejto téme sa plánuje na jeseň.

Aké riešenie predložilo o.z. Úsmev pre druhých? Pozrite si v Galérii pod článkom.

 

TS

najsledovanejšie:

za posledných 30 dní

14.08.2022
Správy

Festival Paráda už v sobotu! Bez bariér a s programom pre všetky generácie

V sobotu 20. augusta sa v priestoroch HS Centra na Hlbokej ulici v Piešťanoch uskutoční ďalší ročník bezbariérového festivalu Paráda. Tešiť sa môžete na para-športy, tvorivé, zábavné a inkluzívne aktivity či hudobný program. Začína sa o desiatej hodine. Prvých päťdesiat detí v zóne Ruka v ruke čaká prekvapenie.

viac
10.08.2022
Správy

Tento rok v júli si nepočujúce deti užili tábor aj stretnutie kamarátov s ich rodinami

V dňoch od 25. do 29. júla sa v Gemerských Tepliciach pod záštitou OZ Uškové deti konal prvý ročník tábora pre nepočujúce deti. Tábora sa celkovo zúčastnilo pätnásť detí, pričom deväť z nich bolo s poruchami sluchu a zvyšok tvorili ich súrodenci.

viac
25.07.2022
Správy

Úsmev pre druhých skúša pilotný sociálny projekt, takmer tridsiatke rodín prispieva na jedlo

Dvadsať sedem sociálne slabších rodín či rodín so zdravotne znevýhodneným členom získa ešte počas leta príspevok 150 eur na stravné v troch splátkach. Peniaze nedostanú do ruky ani poštou, využívať budú kreditné karty od gastrofiriem Doxx a Edenred. Tieto spoločnosti sú známe predajom stravných lístkov pre zamestnancov či firmy. Prvýkrát však môžu využiť potenciál kreditných kariet na nákup potravín aj v sociálnej oblasti.

viac

partneri

  • Genetické syndrómy
  • Trnavský samosprávny kraj
  • TrustPay
  • VGD-Slovakia
  • Sokratov inštitút
  • iFocus
  • Kam na menu
  • EU-fond-logo
  • OP LZ