1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Magazín

späť

04.07.2022

Správy

Tesco ako skvelé miesto na prácu pre zdravotne znevýhodnených ľudí


Obchodný reťazec Tesco naďalej rozširuje podporu pre ľudí so zdravotným znevýhodneným, so zmenenou pracovnou schopnosťou ako aj pre zdravotne znevýhodnených žiakov v rámci duálneho vzdelávania. Minulý rok Tesco predstavilo nové benefity, vďaka ktorým sa stáva skvelým miesto na prácu znevýhodnených. V súčasnosti má obchodný reťazec už viac ako 6,9 % takýchto zamestnancov, čo je nad rámec našej legislatívy. Tesco ako prvá spoločnosť na Slovenku zverejnila na jar 2021 Správu o napĺňaní stratégie v oblasti diverzity a inklúzie, čo bolo dôležitým krokom vedúcim k ďalšiemu rozvoju podpory ľudí so zdravotným znevýhodnením.

„Sme veľmi hrdí na to, že výrazne prekračujeme povinnosť vyplývajúcu zo zákona, zamestnávať aspoň 3,2 % ľudí so zmenenou pracovnou schopnosťou. V roku 2021 v Tescu takto pracovalo takmer 6 % z celkového počtu kolegýň a kolegov. Každý deň vidíme, ako pozitívne vplýva rôznorodosť zloženia našich tímov na ich pracovné nasadenie. Zároveň nám všetci naši kolegovia a kolegyne dôverujú v tom, že ak sa stane čokoľvek neočakávané v ich živote, my sa budeme vždy snažiť vytvoriť čo najlepšie podmienky na ich návrat do práce. Či už vo forme skráteného pracovného úväzku, možnosti začať pracovať na inej pracovnej pozícii alebo častejších prestávok v práci.“ hovorí Miroslava Rychtárechová, personálna riaditeľka Tesca na Slovensku.

V Tescu si uvedomujú, že pre ľudí so zdravotným znevýhodnením nie sú vhodné všetky pracovné pozície. Preto svojich zamestnancov podporujú napríklad dočasným pridelením na iné pracovné miesto, zmenou týždenných zmluvných hodín, umožnením častejších prestávok či flexibilitou pri plánovaní harmonogramu alebo zmien harmonogramu kvôli rehabilitáciám. Z tohto dôvodu sú manažéri a riaditelia obchodov pravidelne školení v rámci diverzity, inklúzie a inkluzívneho manažmentu prostredníctvom mnohých školení a webinárov.

Napríklad supermarket Tesco Nitra zamestnáva Marietu Sterankovú, ktorá sa narodila s Downovým syndrómom. V hypermarkete Tesco Trstice pracuje Attila Győrőg, ktorý je hluchonemý a dodáva „Kolegovia a moja manažérka sú veľmi nápomocní. Keď sa musím niečo nové naučiť, ukážu mi to viackrát a občas aj nakreslia.“ Vďaka pilotnému projektu, ktorý bol spustený v novembri 2021 má Tesco už sedem zamestnancov s Aspergerovým syndrómom.

V rámci duálneho vzdelávania ponúka obchodný reťazec možnosť nadobudnutia praktických skúseností žiakov so zdravotným znevýhodnením alebo so sociálne slabších rodín. Rychtáreková dodáva „Veríme v rôznorodosť a rozmanitosť, lebo odrážajú pestrosť komunít, v ktorých pôsobíme. Čím pestrejšie sú naše tímy, tým sme silnejší. Sústredíme sa na rozvoj talentov našich kolegov a kolegýň namiesto vyhovárania sa na ich hendikepy a nedostatky.“

Od 2021 Tesco rozvíja spoluprácu v oblasti duálneho vzdelávania s OZ Alternatíva a Internátnou školou vo Valaskej. Reťazec zabezpečuje odbornú prax pre žiakov učilišťa, ktorí  sú zdravotne a mentálne znevýhodnení. Podobná spolupráca prebieha aj so Strednou odbornou školou na Dúbravskej ceste v Bratislave, ktorá je špeciálnou školou pre deti s telesným postihnutím. Pätnásť žiakov prvého ročníka už praxuje v hypermarkete Tesco v Petržalke. Rovnako v obchodoch Tesco v Nitre, Zlatých Moravciach a vo Vrábľoch získavajú žiaci prax v rámci duálneho vzdelávania.

Slovami Mirky Rychtárechovej - ak spoločnosť a zamestnávatelia dokážu byť vnímaví na potreby svojich zamestnancov, je možné naštartovať aj u nás na Slovensku veľa zaujímavých programov a projektov na podporu zdravotne znevýhodnených ľudí.

 

TS

najsledovanejšie:

za posledných 30 dní

02.05.2024
Správy

Bra Air ponúka bezplatné vyhliadkové lety pre deti do zdravotným znevýhodnením

Spoločnosť Bra Air otvorila svoju pobočku v Poprade. S týmto krokom prichádza aj nádherná iniciatíva - bezplatné vyhliadkové lety okolo majestátnych Tatier pre deti so zdravotným znevýhodnením alebo dlhodobo choré deti.

viac
29.04.2024
Správy

Asperger vs. Wittgenstein – divadelné predstavenie spojené s diskusiou na tému autizmu

Ako vidia svet ľudia s autizmom? Ako by mohol vyzerať, keby sme ho vnímali ich zmyslami? Divadelné predstavenie divadla Non.Garde s názvom "Asperger vs. Wittgenstein" prichádza s jedinečnou kombináciou divadelného umenia a diskusie na tému autizmu.

viac
07.05.2024
Správy

Osoby so zdravotným znevýhodnením budú cestovať s európskymi preukazmi

Poslanci Európskeho parlamentu nedávno definitívne schválili zavedenie európskych preukazov a európskych parkovacích preukazov pre osoby so zdravotným znevýhodnením.

viac

partneri

  • Genetické syndrómy
  • Trnavský samosprávny kraj
  • TrustPay
  • VGD-Slovakia
  • Sokratov inštitút
  • iFocus
  • Kam na menu
  • EU-fond-logo
  • OP LZ