1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

15€ 35€ 65€ 120€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

5€ 15€ 35€ 55€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Magazín

späť

23.06.2022

Správy

Telesne postihnutí utečenci: Nadácia ADELI vyzýva na pomoc


Otec 6 ročného dievčaťa si nechodiacu dcéru s manželkou pod paľbou úplným zázrakom vyviedol z mesta Buča, keď tam práve rehabilitovali. Iní pacienti utekali, aj keď nechodia, nosení v náručí, z rúk do rúk, bez invalidných vozíkov, bez liekov, s nefunkčnými odsávačkami, unikajúc z pivníc miest postihnutých humanitárnou katastrofou. Už samotný fakt, že nám teraz postihnutí utečenci na Slovensku zdieľajú svoje vojnové svedectvo a príbeh cesty na slobodu, je neuveriteľný.  

Utečenecká vlna z Ukrajiny na Slovensko odhaľuje zvlášť pracovníkom v zdravotníctve nečakanú vrstvu utrpenia. Medzi utečencami sú ľudia s najrôznejšími diagnózami, odkázaní na pravidelnú pomoc lekárov, terapeutov a vyžadujúci zdravotnícky materiál a kompenzačné pomôcky.
Mnohí lekári a terapeuti ukrajinských pacientov narukovali na front, centrum v Buči je zničené, bazén, kde paralympionici v Kyjeve trénovali, pri bombardovaní nákupného centra zhorel.

Pre zdravotne znevýhodnených utečencov v Medzinárodný deň utečencov, 20. júna 2022 otvára Nadácia ADELI projekt NECHODÍ, ALE UTEKÁ. Má pomôcť utečencom po mŕtvici, po haváriách, deťom s detskou mozgovou obrnou a bábätkám, väčšinou predčasne narodených s komplexným postihnutím a nutne vyžadujúcich terapie pre zdravý vývoj. Rehabilitačná liečba je jedinou nádejou neurologických pacientov s poruchami pohybu opäť sa postaviť na nohy.


ADELI Medical Center v Piešťanoch už v marci 2022 poskytlo útočisko 21 členom paralympionického plaveckého klubu z Kyjeva a v nasledujúcich týždňoch umožnilo ubytovanie mnohým rodinám s postihnutým členom. Vďaka úsiliu Nadácie ADELI sa podarilo od začiatku konfliktu na Ukrajine podporiť dvojtýždňovou rehabilitačnou liečbou už niekoľko detí.

Sofia z Kyjeva utrpela vážny úraz pri svojom narodení a trpí detskou mozgovou obrnou. Má 6 rokov a poctivá intenzívna rehabilitačná liečba jej môže pomôcť chodiť. „Sofinka, jej mama Olesya a sestrička Mária sú stelesnením pokoja a prijatia. Sú zo srdca vďačné za Slovensko, za ADELI, za pomoc - no veľmi sa im cnie za domovom. Kedy sa vrátia? Otázka bez odpovede…” – zdieľa dojatie z osudu dievčatka riaditeľka Nadácie ADELI Ing. Zuzana Cyprichová. Financovať rehabilitáciu pre Sofiu sa podarilo vďaka dražbe unikátnych obrazov, ktoré v ADELI vytvorili pacienti spolu s výtvarníkmi Marekom Ormandíkom a Karolom Felixom ešte počas posledných pokojných Vianoc. Michajlíkova rehabilitácia v ADELI BabyMed spolu s podporou ďalších malých pacientov bola financovaná vďaka spoločnému projektu Nadácie ADELI a Nadácie ČSOB, ktorý bol zameraný pre deti do 10 rokov. Michajlíkovi tiež pomohli individuálni darcovia.

Stále však to, čo Nadácia ADELI robí, nestačí. Michajlík z Antonovky, Sofia a Timur z Kyjeva, Aleksander z Chersonu potrebujú opakovanú pomoc, tak ako mnohí ďalší, ktorí ADELI pravidelne kontaktujú.

Nadácia ADELI vyzýva empatických ľudí s porozumením pre záťaž, ktorú nesú postihnutí utečenci: Pridajte sa k nám a rozdeľme si bremeno viacerí, aby ho postihnutí utečenci a ich rodiny neniesli sami.

Spoznať účastníkov projektu NECHODÍ, ALE UTEKÁ  a podporiť ich rehabilitačnú liečbu v ADELI môžete na webovej stránke ľubovoľnou sumou. Ak poznáte človeka, ktorý takúto pomoc potrebuje, prihláste sa prosím na mailovú adresu koordinátorke rodín pani Natalii Savchenko savchenko@adelicenter.eu.

 „V ADELI máme desať ukrajinsky hovoriacich fyzioterapeutov, ukrajinsky hovorí medicínska riaditeľka Dr. Kristína Šugárová-Saienko, ktorej manžel pochádza z Užhorodu. Z Ukrajiny je aj vedúca lekárka Oddelenia hyperbarickej oxygenoterapie Dr. Inna Durda“. – približuje prostredie európskeho rehabilitačného centra Ing. Cyprichová. „Máme ambíciu dať šancu na samostatnejší život zdravotne znevýhodneným ľuďom z Ukrajiny. Sú to „NAŠI“ pacienti. Urobíme opäť maximum, aby sme pocitom bezpečia zmiernili traumu zo znevýhodnenia i traumu z vojny.“ -  prezentuje zmysel projektu riaditeľka Nadácie ADELI, Ing. Zuzana Cyprichová.

Ako reagujú na doterajšiu pomoc rodiny odídencov z Ukrajiny? Nekonečnou vďačnosťou doterajším darcom za možnosť útočiska i nádeje v splnenie sna. Ako hovorí jedna z mám: „Existuje nádej. Nádej na mier a na to, že dcéra urobí pri svojej diagnóze prvé samostatné kroky. Je to dieťa a nik jej nesmie vziať nádej, že bude behať a smiať sa spolu so svojimi rovesníkmi.“ 

Projekt začína symbolicky na Deň utečencov 20. júna 2022 a potrvá tak dlho, ako vydrží vôľa ľudí solidarizovať s telesne postihnutými ľuďmi na úteku.

 

najsledovanejšie:

za posledných 30 dní

14.08.2022
Správy

Festival Paráda už v sobotu! Bez bariér a s programom pre všetky generácie

V sobotu 20. augusta sa v priestoroch HS Centra na Hlbokej ulici v Piešťanoch uskutoční ďalší ročník bezbariérového festivalu Paráda. Tešiť sa môžete na para-športy, tvorivé, zábavné a inkluzívne aktivity či hudobný program. Začína sa o desiatej hodine. Prvých päťdesiat detí v zóne Ruka v ruke čaká prekvapenie.

viac
10.08.2022
Správy

Tento rok v júli si nepočujúce deti užili tábor aj stretnutie kamarátov s ich rodinami

V dňoch od 25. do 29. júla sa v Gemerských Tepliciach pod záštitou OZ Uškové deti konal prvý ročník tábora pre nepočujúce deti. Tábora sa celkovo zúčastnilo pätnásť detí, pričom deväť z nich bolo s poruchami sluchu a zvyšok tvorili ich súrodenci.

viac
25.07.2022
Správy

Úsmev pre druhých skúša pilotný sociálny projekt, takmer tridsiatke rodín prispieva na jedlo

Dvadsať sedem sociálne slabších rodín či rodín so zdravotne znevýhodneným členom získa ešte počas leta príspevok 150 eur na stravné v troch splátkach. Peniaze nedostanú do ruky ani poštou, využívať budú kreditné karty od gastrofiriem Doxx a Edenred. Tieto spoločnosti sú známe predajom stravných lístkov pre zamestnancov či firmy. Prvýkrát však môžu využiť potenciál kreditných kariet na nákup potravín aj v sociálnej oblasti.

viac

partneri

  • Genetické syndrómy
  • Trnavský samosprávny kraj
  • TrustPay
  • VGD-Slovakia
  • Sokratov inštitút
  • iFocus
  • Kam na menu
  • EU-fond-logo
  • OP LZ