1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Magazín

späť

22.02.2022

Správy

Raná starostlivosť: V Trnavskom kraji máme voľné miesta pre nové rodiny


Ak máte doma dieťa do sedem rokov so zrakovým alebo viacnásobným znevýhodnením, nakontaktujte sa na neziskovú organizáciu Raná starostlivosť. Uvoľnili sa im totiž kapacity v trnavskom kraji, preto terénni pracovníci môžu prísť priamo do Vašej domácnosti.

„Tešíme sa na nové rodiny. Sme pripravení vyraziť do ďalších domácností a podporiť rodičov a ich deti pri zvládaní náročnej situácie, ktorú so sebou prináša zdravotné znevýhodnenie,“ hovorí riaditeľka neziskovky Zuzana Jankovská.

Raná starostlivosť poskytuje službu včasnej intervencie rodinám s deťmi do sedem rokov. Ide o terénnu sociálnu službu, na ktorú prispieva Trnavský samosprávny kraj. Pre rodiny je preto bezplatná. Raná starostlivosť na Slovensku poskytuje službu včasnej intervencie v dvoch samosprávnych krajoch. V Trnavskom kraji pôsobí od roku 2018 a v súčasnosti na území tohto kraja jej pracovníci sprevádzajú 35 rodín.

„Často sa rodičia pýtajú, čo to znamená ´byť v sprevádzaní´. Obávajú sa, že by museli opäť niekam cestovať,“ hovorí Jankovská. Nie je to tak.

„Naše poradkyne si s rodinou vopred dohodnú termíny a vycestujú do miesta bydliska rodiny. Nezáleží na tom, či býva v meste alebo napríklad v malej roztrúsenej dedinke na kopaniciach,“ vysvetľuje.

Sprevádzanie rodiny znamená celý rad aktivít – sociálne poradenstvo, emočnú podporu, diagnostiku, nastavenie  individuálnych plánov na posilnenie vývinu dieťaťa, podporu rodiny vo vzťahu k širšiemu sociálnemu prostrediu a pod. Nejde teda o novú terapiu, ale o to, ako v kontexte aktuálnych možností rodiny pomôcť dieťaťu aktívne sa zapájať do každodenných činností, ako je jedenie, prebaľovanie, hygiena a podobne. Malé deti sa týmto spôsobom naučia oveľa viac, ako v umelo vytvorených situáciách.

Za každou cestujúcou poradkyňou stojí odborný tím profesionálov vrátane psychológov, špeciálnych pedagógov, fyzioterapeutky, či špecialistov na rozvoj interakcie. Pracovníci centra zároveň prizývajú k spolupráci aj s externých profesionálov, ktorí sa tej-ktorej rodine už osvedčili napríklad v mieste bydliska.

Pre mnohé rodiny je prínosom aj to, že sa pri spoločných akciách môžu spoznávať s ďalšími. Vznikajú nové priateľstvá a príležitosti neformálne si odovzdať skúsenosti.

S pracovníčkami Ranej starostlivosti sa môžete skontaktovať cez webový formulár, alebo cez sociálnu sieť Facebook. Môžete tiež napísať na email krchnava@ranastarostlivost.sk, prípadne sa skontaktovať telefonicky na čísle 0908 626 001.

TS

FOTO – ARCHÍV RANEJ STAROSTLIVOSTI

najsledovanejšie:

za posledných 30 dní

07.09.2023
Správy

Nenechajte si tento víkend ujsť Radničkine trhy

Zajtra 8. septembra sa začína tradičné podujatie na zviditeľnenie zamestnávania ľudí so zdravotným postihnutím - Radničkine trhy. Ide o predajno-prezentačné trhy chránených dielní, sociálnych podnikov a zariadení sociálnych služieb. Radničkine trhy začínajú zajtra o 13. hodine v prietoroch Starej tržnice v Bratislave.

viac
28.09.2023
Správy

Využite možnosť denných táborov pre deti s NKS či PAS

Občianske združenie Spolu pre nás ponúka možnosť denných táborov počas školských prázdnin v tomto kalendárnom roku. Denné tábory, ktoré sa budú realizovať v priestoroch centra Suppiq, sú určené pre deti s narušenou komunikačnou schopnosťou, poruchami autistického spektra, poruchami učenia a ďalšími špecifickými poruchami v súvislosti s komunikáciou. Okrem hier čakajú deti aj jazykové cvičenia a terapie.

viac
23.09.2023
Správy

Prečítali sme volebné programy: Čo strany ponúkajú pre zdravotne znevýhodnených

Pozrite si, ktoré strany sa venovali vo svojich programoch tematike zdravotného znevýhodnenia.

viac

partneri

  • Genetické syndrómy
  • Trnavský samosprávny kraj
  • TrustPay
  • VGD-Slovakia
  • Sokratov inštitút
  • iFocus
  • Kam na menu
  • EU-fond-logo
  • OP LZ