1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Magazín

späť

27.06.2022

Správy

Potvrdenie o ťažkom zdravotnom postihnutí či o dávkach v hmotnej núdzi nemusíte predkladať


Na základe novely zákona proti byrokracii, ktorý parlament schválil v júli 2021 sa rozšíril okruh údajov z informačných systémov o trinásť nových tlačív. Tie od januára, respektíve apríla tohto roku nemusia predkladať fyzické či právnické osoby úradom, ktoré si ich medzi sebou vymenia elektronicky.

K týmto dokumentom patria potvrdenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie, o dávkach v hmotnej núdzi či potvrdenie o ťažkom zdravotnom postihnutí. Úrady si medzi sebou vymenia aj kópie rodného, sobášneho a úmrtného listu či potvrdenie o pobyte. Podnikatelia už nebudú musieť na úrady prinášať potvrdenia o pridelení IČO, výpisy z centrálneho registra hospodárskych zvierat, potvrdenia, že nie sú v reštrukturalizácii alebo v konkurze, výpisy z registra, zoznamu advokátov alebo z centrálneho registra exekúcií a potvrdenia o poberaní osobitného príspevku baníkom.

Zmeny pocítia najmä žiadatelia o materskú, rodičovský príspevok, príspevok pri narodení dieťaťa, ďalej žiadatelia daňových úľav a bonusov, dôchodkov, klienti sociálnej kurately i v mnohých ďalších prípadoch, v rámci komunikácie so štátom a samosprávou. Zároveň dochádza tiež k odbúraniu byrokracie v podnikateľskom prostredí, najmä pri uchádzaní sa o dotácie, granty, projekty či verejné zákazky, ktoré sú financované z verejných prostriedkov a európskych fondov. 

„Nový zákon ráta postupne so zrušením celkovo 21 okruhov výpisov a potvrdení, čo predstavuje viac ako 4 milióny dokumentov ročne a pre občanov to bude znamenať úsporu 42 miliónov eur,“ pripomenula Veronika Remišová (Za ľudí). Účelom novely z dielne Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky je podpora automatizovanej komunikácie, vďaka ktorej majú úrady možnosť využiť centrálnu komunikačnú platformu pre priamu výmenu údajov, prípadne portál OverSi. Úrady môžu požiadať o prihlášku do systému OverSi tu.


TS

najsledovanejšie:

za posledných 30 dní

30.08.2023
Správy

Zabehnite si v septembri beh, ktorý pomôže Riškovi

V septembri sa bude konať už 5. ročník benefičného behu „Ružinovský kolotoč“. Všetci bežecký nadšenci sa stretnú 16. septembra o 8.30 v parku Ostredky v Bratislave. Vítaní sú všetci, ktorí sa chcú zabaviť, zašportovať si a podporiť peknú myšlienku. Beh je určený pre profesionálnych aj amatérskych bežcov.

viac
07.09.2023
Správy

Nenechajte si tento víkend ujsť Radničkine trhy

Zajtra 8. septembra sa začína tradičné podujatie na zviditeľnenie zamestnávania ľudí so zdravotným postihnutím - Radničkine trhy. Ide o predajno-prezentačné trhy chránených dielní, sociálnych podnikov a zariadení sociálnych služieb. Radničkine trhy začínajú zajtra o 13. hodine v prietoroch Starej tržnice v Bratislave.

viac
25.08.2023
Správy

Súťaž pre zdravotne znevýhodnených „umelcov“

Úrad komisára pre osoby so zdravotným znevýhodnením vyhlásil súťaž pre zdravotne znevýhodnených ľudí, ktorí majú chuť prispieť svojou kreativitou k tvorbe obálky knihy o ľudských právach. Kniha pojednáva o viacerých rozsudkoch týkajúcich sa ľudí so zdravotným znevýhodnením, a to nie je v našej krajine.

viac

partneri

  • Genetické syndrómy
  • Trnavský samosprávny kraj
  • TrustPay
  • VGD-Slovakia
  • Sokratov inštitút
  • iFocus
  • Kam na menu
  • EU-fond-logo
  • OP LZ