1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Magazín

späť

27.06.2022

Správy

Potvrdenie o ťažkom zdravotnom postihnutí či o dávkach v hmotnej núdzi nemusíte predkladať


Na základe novely zákona proti byrokracii, ktorý parlament schválil v júli 2021 sa rozšíril okruh údajov z informačných systémov o trinásť nových tlačív. Tie od januára, respektíve apríla tohto roku nemusia predkladať fyzické či právnické osoby úradom, ktoré si ich medzi sebou vymenia elektronicky.

K týmto dokumentom patria potvrdenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie, o dávkach v hmotnej núdzi či potvrdenie o ťažkom zdravotnom postihnutí. Úrady si medzi sebou vymenia aj kópie rodného, sobášneho a úmrtného listu či potvrdenie o pobyte. Podnikatelia už nebudú musieť na úrady prinášať potvrdenia o pridelení IČO, výpisy z centrálneho registra hospodárskych zvierat, potvrdenia, že nie sú v reštrukturalizácii alebo v konkurze, výpisy z registra, zoznamu advokátov alebo z centrálneho registra exekúcií a potvrdenia o poberaní osobitného príspevku baníkom.

Zmeny pocítia najmä žiadatelia o materskú, rodičovský príspevok, príspevok pri narodení dieťaťa, ďalej žiadatelia daňových úľav a bonusov, dôchodkov, klienti sociálnej kurately i v mnohých ďalších prípadoch, v rámci komunikácie so štátom a samosprávou. Zároveň dochádza tiež k odbúraniu byrokracie v podnikateľskom prostredí, najmä pri uchádzaní sa o dotácie, granty, projekty či verejné zákazky, ktoré sú financované z verejných prostriedkov a európskych fondov. 

„Nový zákon ráta postupne so zrušením celkovo 21 okruhov výpisov a potvrdení, čo predstavuje viac ako 4 milióny dokumentov ročne a pre občanov to bude znamenať úsporu 42 miliónov eur,“ pripomenula Veronika Remišová (Za ľudí). Účelom novely z dielne Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky je podpora automatizovanej komunikácie, vďaka ktorej majú úrady možnosť využiť centrálnu komunikačnú platformu pre priamu výmenu údajov, prípadne portál OverSi. Úrady môžu požiadať o prihlášku do systému OverSi tu.


TS

najsledovanejšie:

za posledných 30 dní

02.05.2024
Správy

Bra Air ponúka bezplatné vyhliadkové lety pre deti do zdravotným znevýhodnením

Spoločnosť Bra Air otvorila svoju pobočku v Poprade. S týmto krokom prichádza aj nádherná iniciatíva - bezplatné vyhliadkové lety okolo majestátnych Tatier pre deti so zdravotným znevýhodnením alebo dlhodobo choré deti.

viac
29.04.2024
Správy

Asperger vs. Wittgenstein – divadelné predstavenie spojené s diskusiou na tému autizmu

Ako vidia svet ľudia s autizmom? Ako by mohol vyzerať, keby sme ho vnímali ich zmyslami? Divadelné predstavenie divadla Non.Garde s názvom "Asperger vs. Wittgenstein" prichádza s jedinečnou kombináciou divadelného umenia a diskusie na tému autizmu.

viac
07.05.2024
Správy

Osoby so zdravotným znevýhodnením budú cestovať s európskymi preukazmi

Poslanci Európskeho parlamentu nedávno definitívne schválili zavedenie európskych preukazov a európskych parkovacích preukazov pre osoby so zdravotným znevýhodnením.

viac

partneri

  • Genetické syndrómy
  • Trnavský samosprávny kraj
  • TrustPay
  • VGD-Slovakia
  • Sokratov inštitút
  • iFocus
  • Kam na menu
  • EU-fond-logo
  • OP LZ