1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

15€ 35€ 65€ 120€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

5€ 15€ 35€ 55€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Magazín

späť

27.06.2022

Správy

Potvrdenie o ťažkom zdravotnom postihnutí či o dávkach v hmotnej núdzi nemusíte predkladať


Na základe novely zákona proti byrokracii, ktorý parlament schválil v júli 2021 sa rozšíril okruh údajov z informačných systémov o trinásť nových tlačív. Tie od januára, respektíve apríla tohto roku nemusia predkladať fyzické či právnické osoby úradom, ktoré si ich medzi sebou vymenia elektronicky.

K týmto dokumentom patria potvrdenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie, o dávkach v hmotnej núdzi či potvrdenie o ťažkom zdravotnom postihnutí. Úrady si medzi sebou vymenia aj kópie rodného, sobášneho a úmrtného listu či potvrdenie o pobyte. Podnikatelia už nebudú musieť na úrady prinášať potvrdenia o pridelení IČO, výpisy z centrálneho registra hospodárskych zvierat, potvrdenia, že nie sú v reštrukturalizácii alebo v konkurze, výpisy z registra, zoznamu advokátov alebo z centrálneho registra exekúcií a potvrdenia o poberaní osobitného príspevku baníkom.

Zmeny pocítia najmä žiadatelia o materskú, rodičovský príspevok, príspevok pri narodení dieťaťa, ďalej žiadatelia daňových úľav a bonusov, dôchodkov, klienti sociálnej kurately i v mnohých ďalších prípadoch, v rámci komunikácie so štátom a samosprávou. Zároveň dochádza tiež k odbúraniu byrokracie v podnikateľskom prostredí, najmä pri uchádzaní sa o dotácie, granty, projekty či verejné zákazky, ktoré sú financované z verejných prostriedkov a európskych fondov. 

„Nový zákon ráta postupne so zrušením celkovo 21 okruhov výpisov a potvrdení, čo predstavuje viac ako 4 milióny dokumentov ročne a pre občanov to bude znamenať úsporu 42 miliónov eur,“ pripomenula Veronika Remišová (Za ľudí). Účelom novely z dielne Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky je podpora automatizovanej komunikácie, vďaka ktorej majú úrady možnosť využiť centrálnu komunikačnú platformu pre priamu výmenu údajov, prípadne portál OverSi. Úrady môžu požiadať o prihlášku do systému OverSi tu.


TS

najsledovanejšie:

za posledných 30 dní

14.08.2022
Správy

Festival Paráda už v sobotu! Bez bariér a s programom pre všetky generácie

V sobotu 20. augusta sa v priestoroch HS Centra na Hlbokej ulici v Piešťanoch uskutoční ďalší ročník bezbariérového festivalu Paráda. Tešiť sa môžete na para-športy, tvorivé, zábavné a inkluzívne aktivity či hudobný program. Začína sa o desiatej hodine. Prvých päťdesiat detí v zóne Ruka v ruke čaká prekvapenie.

viac
10.08.2022
Správy

Tento rok v júli si nepočujúce deti užili tábor aj stretnutie kamarátov s ich rodinami

V dňoch od 25. do 29. júla sa v Gemerských Tepliciach pod záštitou OZ Uškové deti konal prvý ročník tábora pre nepočujúce deti. Tábora sa celkovo zúčastnilo pätnásť detí, pričom deväť z nich bolo s poruchami sluchu a zvyšok tvorili ich súrodenci.

viac
25.07.2022
Správy

Úsmev pre druhých skúša pilotný sociálny projekt, takmer tridsiatke rodín prispieva na jedlo

Dvadsať sedem sociálne slabších rodín či rodín so zdravotne znevýhodneným členom získa ešte počas leta príspevok 150 eur na stravné v troch splátkach. Peniaze nedostanú do ruky ani poštou, využívať budú kreditné karty od gastrofiriem Doxx a Edenred. Tieto spoločnosti sú známe predajom stravných lístkov pre zamestnancov či firmy. Prvýkrát však môžu využiť potenciál kreditných kariet na nákup potravín aj v sociálnej oblasti.

viac

partneri

  • Genetické syndrómy
  • Trnavský samosprávny kraj
  • TrustPay
  • VGD-Slovakia
  • Sokratov inštitút
  • iFocus
  • Kam na menu
  • EU-fond-logo
  • OP LZ