1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Magazín

späť

06.07.2022

Blog

Otvorený list: Facka našim pacientom so závažnými duševnými poruchami


Váž. p.minister, váž. pani štátna tajomníčka. Ako človek, ktorý roky doslova „ bojuje" za denné psychiatrické stacionáre musím touto cestou vyjadriť svoje rozhorčenie a pocit absolútnej neúcty a ignorancie ku každému zdravotníckemu pracovníkovi, ktorý sa podieľa na záchrane komunitnej starostlivosti na Slovensku.

Je to doslova facka našim pacientom so závažnými duševnými poruchami, pre ktorých sú stacionáre jedinou oporou v tomto zdravotníckom systéme, nehovoriac o deťoch a adolescentoch, ktorým stacionáre tak žalostne chýbajú. Plán obnovy a odolnosti deklaroval (pretože každému lucídnemu človeku bolo jasné, že nemôže fungovať zariadenie s kvalitným terapeutickým tímom za súčasných finančných podmienok) navýšenie platby od ZP za miestodeň na 60 € pre stacionár pre dospelých a 80€ pre deti do konca roku 2021!

Zmluva s VŠZP s naším zariadením, platná od 1.7.2022, ktorú práce držím v ruke, jasne deklaruje, že starostlivosť o pacientov so závažnými duševnými poruchami je na úplnom chvoste záujmu tejto spoločnosti. 16 € za miestodeň je výsmech a dehonestácia všetkého o čo sme sa snažili.

Výnos o minimálnych personálnych a MTZ požiadavkách, ktorý v súčasnosti platí, a ktorý spĺňame mal byť podmienený tým, že sa zabezpečí zo strany vlády a poisťovní platba, ktorá dokáže zabezpečiť chod prevádzky. Realita v súčasnosti je taká, že môžeme zabudnúť na fungovanie stacionárov, na vybudovanie akéhokoľvek stacionára, na realizáciu plánu obnovy a odolnosti, pretože stacionáre nedokážu fungovať za štvrtinové platby a donekonečna vyrábať také straty pre zriaďovateľov.

Nemám žiadny osobný záujem, nepodnikám, nemám žiadne súkromné zariadenie, som obyčajná primárka v zariadení, ktoré je v pôsobnosti VÚC, ktorej záleží na jej pacientoch a preto prosím v tomto kontexte vnímajte aj moje slová rozhorčenia, ktoré tu vyjadrujem.

V Liptovskom Mikuláši 1. 7. 2022

MUDr.Zuzana Janíková 

Primárka psychiatrického oddelenia , LNsP MUDr.I.Stodolu v Liptovskom Mikuláši
Tajomníčka Združenia denných psychiatrických stacionárov na Slovensku
Predsedníčka psychoterapeutickej sekcie SPS pri SLS

najsledovanejšie:

za posledných 30 dní

03.07.2024
Správy

Alex Roca: Prvý človek s Detskou mozgovou obrnou, ktorý dokončil maratón

Od malička sníval o tom, že raz dobehne maratón. Sen sa stal skutočnosťou v Barcelone, kde dokončil 26,2 míľovú (42,195 km) trasu v čase 5:50:51. Je príkladom toho, že aj keď sa zdá, že niečo nie je možné, stačí len veriť a pracovať na tom, aby sa to podarilo.

viac
25.06.2024
Správy

Nadácia SPP finančne podporuje inovatívne aktivity počas celého roka

Organizácie si môžu žiadať o finančnú podporu od Nadácie SPP počas celého roka.

viac
01.07.2024
Správy

Príspevky na opatrovanie detí s ťažkým zdravotným postihnutím sa zvýšia o 100 eur

Rodiny starajúce sa o deti s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) sa dočkajú významnej finančnej úľavy. Príspevok na opatrovanie detí s ŤZP zdvojnásobí zo súčasných 100 eur na 200 eur mesačne.

viac

partneri

 • Genetické syndrómy
 • Trnavský samosprávny kraj
 • TrustPay
 • VGD-Slovakia
 • Sokratov inštitút
 • iFocus
 • Kam na menu
 • EU-fond-logo
 • OP LZ
 • SIID FUND
 • socialni inovatori