1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Magazín

späť

06.07.2022

Blog

Otvorený list: Facka našim pacientom so závažnými duševnými poruchami


Váž. p.minister, váž. pani štátna tajomníčka. Ako človek, ktorý roky doslova „ bojuje" za denné psychiatrické stacionáre musím touto cestou vyjadriť svoje rozhorčenie a pocit absolútnej neúcty a ignorancie ku každému zdravotníckemu pracovníkovi, ktorý sa podieľa na záchrane komunitnej starostlivosti na Slovensku.

Je to doslova facka našim pacientom so závažnými duševnými poruchami, pre ktorých sú stacionáre jedinou oporou v tomto zdravotníckom systéme, nehovoriac o deťoch a adolescentoch, ktorým stacionáre tak žalostne chýbajú. Plán obnovy a odolnosti deklaroval (pretože každému lucídnemu človeku bolo jasné, že nemôže fungovať zariadenie s kvalitným terapeutickým tímom za súčasných finančných podmienok) navýšenie platby od ZP za miestodeň na 60 € pre stacionár pre dospelých a 80€ pre deti do konca roku 2021!

Zmluva s VŠZP s naším zariadením, platná od 1.7.2022, ktorú práce držím v ruke, jasne deklaruje, že starostlivosť o pacientov so závažnými duševnými poruchami je na úplnom chvoste záujmu tejto spoločnosti. 16 € za miestodeň je výsmech a dehonestácia všetkého o čo sme sa snažili.

Výnos o minimálnych personálnych a MTZ požiadavkách, ktorý v súčasnosti platí, a ktorý spĺňame mal byť podmienený tým, že sa zabezpečí zo strany vlády a poisťovní platba, ktorá dokáže zabezpečiť chod prevádzky. Realita v súčasnosti je taká, že môžeme zabudnúť na fungovanie stacionárov, na vybudovanie akéhokoľvek stacionára, na realizáciu plánu obnovy a odolnosti, pretože stacionáre nedokážu fungovať za štvrtinové platby a donekonečna vyrábať také straty pre zriaďovateľov.

Nemám žiadny osobný záujem, nepodnikám, nemám žiadne súkromné zariadenie, som obyčajná primárka v zariadení, ktoré je v pôsobnosti VÚC, ktorej záleží na jej pacientoch a preto prosím v tomto kontexte vnímajte aj moje slová rozhorčenia, ktoré tu vyjadrujem.

V Liptovskom Mikuláši 1. 7. 2022

MUDr.Zuzana Janíková 

Primárka psychiatrického oddelenia , LNsP MUDr.I.Stodolu v Liptovskom Mikuláši
Tajomníčka Združenia denných psychiatrických stacionárov na Slovensku
Predsedníčka psychoterapeutickej sekcie SPS pri SLS

najsledovanejšie:

za posledných 30 dní

07.09.2023
Správy

Nenechajte si tento víkend ujsť Radničkine trhy

Zajtra 8. septembra sa začína tradičné podujatie na zviditeľnenie zamestnávania ľudí so zdravotným postihnutím - Radničkine trhy. Ide o predajno-prezentačné trhy chránených dielní, sociálnych podnikov a zariadení sociálnych služieb. Radničkine trhy začínajú zajtra o 13. hodine v prietoroch Starej tržnice v Bratislave.

viac
28.09.2023
Správy

Využite možnosť denných táborov pre deti s NKS či PAS

Občianske združenie Spolu pre nás ponúka možnosť denných táborov počas školských prázdnin v tomto kalendárnom roku. Denné tábory, ktoré sa budú realizovať v priestoroch centra Suppiq, sú určené pre deti s narušenou komunikačnou schopnosťou, poruchami autistického spektra, poruchami učenia a ďalšími špecifickými poruchami v súvislosti s komunikáciou. Okrem hier čakajú deti aj jazykové cvičenia a terapie.

viac
23.09.2023
Správy

Prečítali sme volebné programy: Čo strany ponúkajú pre zdravotne znevýhodnených

Pozrite si, ktoré strany sa venovali vo svojich programoch tematike zdravotného znevýhodnenia.

viac

partneri

  • Genetické syndrómy
  • Trnavský samosprávny kraj
  • TrustPay
  • VGD-Slovakia
  • Sokratov inštitút
  • iFocus
  • Kam na menu
  • EU-fond-logo
  • OP LZ