1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Magazín

späť

07.05.2024

Správy

Osoby so zdravotným znevýhodnením budú cestovať s európskymi preukazmi


Poslanci Európskeho parlamentu nedávno definitívne schválili zavedenie európskych preukazov a európskych parkovacích preukazov pre osoby so zdravotným znevýhodnením. Obaja preukazy umožnia držiteľom, ako aj ich sprievodcom a asistenčným zvieratám, prístup k takmer rovnakým podmienkam ako držiteľom národnej karty. 

V rámci celej Európskej únie budú mať osoby so zdravotným znevýhodnením prístup k zľavnenému alebo nulovému vstupnému, prednostnému vstupu či prístup na vyhradené parkovisko. Používanie európskych preukazov pre ľudí so zdravotným postihnutím však nebude možné v blízkom čase. Po tom, čo ich schválil Európsky parlament, budú mať členské štáty 30 mesiacov na to, aby zakomponovali ustanovenia smernice do svojho vnútroštátneho práva.

"Preukazy budú u nás realitou do jedného roka. Vydávať by ich mali Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny", uvádza minister práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky Erik Tomáš.

Nové pravidlá sa budú vzťahovať len na krátkodobé pobyty, s výnimkou držiteľov preukazu, ktorí sa presťahujú do iného členského štátu z dôvodu programu mobility, ako je napríklad Erasmus+.

Európsky preukaz zdravotného postihnutia sa bude vydávať vo fyzickej podobe, a ak bude k dispozícii, v digitálnom formáte a bude sa vydávať a obnovovať bezplatne. V závislosti od krajiny môžu byť za stratu a poškodenie karty účtované poplatky.

 

Foto zdroj: oficiálna Facebook stránka Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím a ec.europa.eu

 

TS

najsledovanejšie:

za posledných 30 dní

02.05.2024
Správy

Bra Air ponúka bezplatné vyhliadkové lety pre deti do zdravotným znevýhodnením

Spoločnosť Bra Air otvorila svoju pobočku v Poprade. S týmto krokom prichádza aj nádherná iniciatíva - bezplatné vyhliadkové lety okolo majestátnych Tatier pre deti so zdravotným znevýhodnením alebo dlhodobo choré deti.

viac
29.04.2024
Správy

Asperger vs. Wittgenstein – divadelné predstavenie spojené s diskusiou na tému autizmu

Ako vidia svet ľudia s autizmom? Ako by mohol vyzerať, keby sme ho vnímali ich zmyslami? Divadelné predstavenie divadla Non.Garde s názvom "Asperger vs. Wittgenstein" prichádza s jedinečnou kombináciou divadelného umenia a diskusie na tému autizmu.

viac
07.05.2024
Správy

Osoby so zdravotným znevýhodnením budú cestovať s európskymi preukazmi

Poslanci Európskeho parlamentu nedávno definitívne schválili zavedenie európskych preukazov a európskych parkovacích preukazov pre osoby so zdravotným znevýhodnením.

viac

partneri

  • Genetické syndrómy
  • Trnavský samosprávny kraj
  • TrustPay
  • VGD-Slovakia
  • Sokratov inštitút
  • iFocus
  • Kam na menu
  • EU-fond-logo
  • OP LZ