1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Magazín

späť

04.05.2023

Správy

Od mája môžu rodičia zdravotne znevýhodnených detí žiadať o opatrovateľský príspevok pred ukončením rodičovskej dovolenky


Od mája 2023 by mal byť pre rodičov zdravotne znevýhodnených detí prechod z rodičovského príspevku na opatrovateľský, oveľa plynulejší. Takúto zmenu legislatívy podmienila skutočnosť, že v súčasnosti množstvo rodičov zdravotne znevýhodnených detí zostáva mesiace bez štátneho príspevku.

Na obdobie finančnej neistoty poukázala aj Ivankova mamina pani Ľubica Porubcová, ktorá za súčasne platnej legislatívy zostala bez štátneho príspevku štyri mesiace. Vzhľadom na Ivanovu diagnózu - neonatálna hemochromatóza, zostala pani Porubcová na rodičovskom príspevku do jeho šiestich rokov.

„Tak mi to povedali na úrade a pretiahlo sa to natoľko, že ten zvýšený opatrovateľský príspevok mi prišiel na účet až v 10. mesiaci, čiže Ivanko sa narodil 2.6. a prišlo to až v desiatom mesiaci,“ vysvetlila pre RTVS Ivanova mamina.

Cieľom legislatívnych zmien je takýmto situáciám predchádzať a po novom budú môcť rodičia zdravotne znevýhodnených detí požiadať o opatrovateľský príspevok už tri mesiace pred ukončením rodičovského príspevku.

"Samozrejme, dostanú ho až potom, kedy im rodičovský príspevok skončí. Ale ide o to, aby oni mali vnútornú istotu, že áno, mám rodičovský príspevok a plynule prejdem na príspevok na opatrovanie,“ uviedla predkladateľka novely poslankyňa Mária Šofranko z OĽANO.

V súčasnosti je výška rodičovského príspevku 412 eur, opatrovateľský príspevok začína na sume 525 eur. Viac sa dozviete v reportáži RTVS.

  

TS

najsledovanejšie:

za posledných 30 dní

02.05.2024
Správy

Bra Air ponúka bezplatné vyhliadkové lety pre deti do zdravotným znevýhodnením

Spoločnosť Bra Air otvorila svoju pobočku v Poprade. S týmto krokom prichádza aj nádherná iniciatíva - bezplatné vyhliadkové lety okolo majestátnych Tatier pre deti so zdravotným znevýhodnením alebo dlhodobo choré deti.

viac
29.04.2024
Správy

Asperger vs. Wittgenstein – divadelné predstavenie spojené s diskusiou na tému autizmu

Ako vidia svet ľudia s autizmom? Ako by mohol vyzerať, keby sme ho vnímali ich zmyslami? Divadelné predstavenie divadla Non.Garde s názvom "Asperger vs. Wittgenstein" prichádza s jedinečnou kombináciou divadelného umenia a diskusie na tému autizmu.

viac
07.05.2024
Správy

Osoby so zdravotným znevýhodnením budú cestovať s európskymi preukazmi

Poslanci Európskeho parlamentu nedávno definitívne schválili zavedenie európskych preukazov a európskych parkovacích preukazov pre osoby so zdravotným znevýhodnením.

viac

partneri

  • Genetické syndrómy
  • Trnavský samosprávny kraj
  • TrustPay
  • VGD-Slovakia
  • Sokratov inštitút
  • iFocus
  • Kam na menu
  • EU-fond-logo
  • OP LZ