1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Magazín

späť

04.05.2023

Správy

Od mája môžu rodičia zdravotne znevýhodnených detí žiadať o opatrovateľský príspevok pred ukončením rodičovskej dovolenky


Od mája 2023 by mal byť pre rodičov zdravotne znevýhodnených detí prechod z rodičovského príspevku na opatrovateľský, oveľa plynulejší. Takúto zmenu legislatívy podmienila skutočnosť, že v súčasnosti množstvo rodičov zdravotne znevýhodnených detí zostáva mesiace bez štátneho príspevku.

Na obdobie finančnej neistoty poukázala aj Ivankova mamina pani Ľubica Porubcová, ktorá za súčasne platnej legislatívy zostala bez štátneho príspevku štyri mesiace. Vzhľadom na Ivanovu diagnózu - neonatálna hemochromatóza, zostala pani Porubcová na rodičovskom príspevku do jeho šiestich rokov.

„Tak mi to povedali na úrade a pretiahlo sa to natoľko, že ten zvýšený opatrovateľský príspevok mi prišiel na účet až v 10. mesiaci, čiže Ivanko sa narodil 2.6. a prišlo to až v desiatom mesiaci,“ vysvetlila pre RTVS Ivanova mamina.

Cieľom legislatívnych zmien je takýmto situáciám predchádzať a po novom budú môcť rodičia zdravotne znevýhodnených detí požiadať o opatrovateľský príspevok už tri mesiace pred ukončením rodičovského príspevku.

"Samozrejme, dostanú ho až potom, kedy im rodičovský príspevok skončí. Ale ide o to, aby oni mali vnútornú istotu, že áno, mám rodičovský príspevok a plynule prejdem na príspevok na opatrovanie,“ uviedla predkladateľka novely poslankyňa Mária Šofranko z OĽANO.

V súčasnosti je výška rodičovského príspevku 412 eur, opatrovateľský príspevok začína na sume 525 eur. Viac sa dozviete v reportáži RTVS.

  

TS

najsledovanejšie:

za posledných 30 dní

30.08.2023
Správy

Zabehnite si v septembri beh, ktorý pomôže Riškovi

V septembri sa bude konať už 5. ročník benefičného behu „Ružinovský kolotoč“. Všetci bežecký nadšenci sa stretnú 16. septembra o 8.30 v parku Ostredky v Bratislave. Vítaní sú všetci, ktorí sa chcú zabaviť, zašportovať si a podporiť peknú myšlienku. Beh je určený pre profesionálnych aj amatérskych bežcov.

viac
07.09.2023
Správy

Nenechajte si tento víkend ujsť Radničkine trhy

Zajtra 8. septembra sa začína tradičné podujatie na zviditeľnenie zamestnávania ľudí so zdravotným postihnutím - Radničkine trhy. Ide o predajno-prezentačné trhy chránených dielní, sociálnych podnikov a zariadení sociálnych služieb. Radničkine trhy začínajú zajtra o 13. hodine v prietoroch Starej tržnice v Bratislave.

viac
25.08.2023
Správy

Súťaž pre zdravotne znevýhodnených „umelcov“

Úrad komisára pre osoby so zdravotným znevýhodnením vyhlásil súťaž pre zdravotne znevýhodnených ľudí, ktorí majú chuť prispieť svojou kreativitou k tvorbe obálky knihy o ľudských právach. Kniha pojednáva o viacerých rozsudkoch týkajúcich sa ľudí so zdravotným znevýhodnením, a to nie je v našej krajine.

viac

partneri

  • Genetické syndrómy
  • Trnavský samosprávny kraj
  • TrustPay
  • VGD-Slovakia
  • Sokratov inštitút
  • iFocus
  • Kam na menu
  • EU-fond-logo
  • OP LZ