1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Magazín

späť

06.06.2023

Správy

Od júla sa zvýšia viaceré príspevky, pozrite si aké


Od 1. júla sa, so zvyšujúcou sumou životného minima, zvýšia aj príspevky na kompenzáciu zdravotného znevýhodnenia. Sumy príspevkov sú vždy počítané ako násobky životného minima, a to v tomto roku porastie na sumu 268,88 eur.

Podľa aktuálne platnej legislatívy predstavuje kompenzácia spôsob zmiernenia alebo prekonania sociálneho dôsledku ťažkého zdravotného postihnutia, a to práve poskytovaním peňažných príspevkov štátu. Zvyšovať sa budú nasledovné peňažné príspevky.

Peňažný príspevok na prepravu, ktorý sa vypláca mesačne najviac vo výške 51,02 % zo sumy životného minima. Aktuálna výška príspevku je 119,61 eur, ponovom by mala byť 137,18 eur.

Príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov sa vypláca mesačne v rozsahu od 5,57 % do 22,27 % sumy životného minima v závislosti od druhu výdavkov. Preto sa sumy príspevkov od júla budú pohybovať od 14,97 eur do 59,87 eur.

Vďaka minimálnej mzde si polepšia aj opatrovatelia, ktorí sa doma starajú o svojich blízkych. Od júla bude opatrovateľský príspevok dosahovať výšku minimálnej mzdy, teda 568,97 eur mesačne. V súvislosti s opatrovateľmi v dôchodkovom veku bude dochádzať k zvyšovaniu príspevku na opatrovanie postupne – namiesto 50 % dostanú 75 % príspevku opatrovateľa v produktívnom veku, ktorý sa stará o jednu osobu. Rovnakú sumu, ako dostávajú opatrovatelia v produktívnom veku, dostanú penzisti až v roku 2024.

Peňažné príspevky sa vyplácajú vždy spätne za predchádzajúci mesiac, to znamená, že poberatelia dostanú zvýšené príspevky až v mesiaci august, kedy im bude vyplatený mesiac júl.   

 

TS

najsledovanejšie:

za posledných 30 dní

29.05.2024
Správy

Od júla sa zvýši opatrovateľský príspevok aj príspevok na asistenciu

Nové nariadenie vlády Slovenskej republiky zvyšuje všetky výšky peňažného príspevku na opatrovanie. U opatrovateľov v produktívnom veku, aj u tých, ktorí sú na dôchodku a starajú sa o jednu osobu s ŤZP, sa príspevok zvýši na 615,50 eura mesačne.

viac
31.05.2024
Správy

Poviem ti to inak 2024: Vzdelávací víkend pre rodičov detí s poruchou autistického spektra

Vzdelávací víkend "Poviem ti to inak" poskytne rodičom cenné informácie, praktické rady a podporu v starostlivosti o deti s poruchou autistického spektra.

viac
04.06.2024
Správy

Pobyt pre ľudí s Downovým syndrómom nad 30 rokov

Spoločnosť Downovho syndrómu na Slovensku organizuje týždenný pobyt pre ľudí s Downovým syndrómom nad 30 rokov. V prekrásnom kúpeľnom prostredí Trenčianskych Teplíc v termíne od 15. 9. 2024 - 18. 9. 2024.

viac

partneri

 • Genetické syndrómy
 • Trnavský samosprávny kraj
 • TrustPay
 • VGD-Slovakia
 • Sokratov inštitút
 • iFocus
 • Kam na menu
 • EU-fond-logo
 • OP LZ
 • SIID FUND
 • socialni inovatori