1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Magazín

späť

06.06.2023

Správy

Od júla sa zvýšia viaceré príspevky, pozrite si aké


Od 1. júla sa, so zvyšujúcou sumou životného minima, zvýšia aj príspevky na kompenzáciu zdravotného znevýhodnenia. Sumy príspevkov sú vždy počítané ako násobky životného minima, a to v tomto roku porastie na sumu 268,88 eur.

Podľa aktuálne platnej legislatívy predstavuje kompenzácia spôsob zmiernenia alebo prekonania sociálneho dôsledku ťažkého zdravotného postihnutia, a to práve poskytovaním peňažných príspevkov štátu. Zvyšovať sa budú nasledovné peňažné príspevky.

Peňažný príspevok na prepravu, ktorý sa vypláca mesačne najviac vo výške 51,02 % zo sumy životného minima. Aktuálna výška príspevku je 119,61 eur, ponovom by mala byť 137,18 eur.

Príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov sa vypláca mesačne v rozsahu od 5,57 % do 22,27 % sumy životného minima v závislosti od druhu výdavkov. Preto sa sumy príspevkov od júla budú pohybovať od 14,97 eur do 59,87 eur.

Vďaka minimálnej mzde si polepšia aj opatrovatelia, ktorí sa doma starajú o svojich blízkych. Od júla bude opatrovateľský príspevok dosahovať výšku minimálnej mzdy, teda 568,97 eur mesačne. V súvislosti s opatrovateľmi v dôchodkovom veku bude dochádzať k zvyšovaniu príspevku na opatrovanie postupne – namiesto 50 % dostanú 75 % príspevku opatrovateľa v produktívnom veku, ktorý sa stará o jednu osobu. Rovnakú sumu, ako dostávajú opatrovatelia v produktívnom veku, dostanú penzisti až v roku 2024.

Peňažné príspevky sa vyplácajú vždy spätne za predchádzajúci mesiac, to znamená, že poberatelia dostanú zvýšené príspevky až v mesiaci august, kedy im bude vyplatený mesiac júl.   

 

TS

najsledovanejšie:

za posledných 30 dní

30.08.2023
Správy

Zabehnite si v septembri beh, ktorý pomôže Riškovi

V septembri sa bude konať už 5. ročník benefičného behu „Ružinovský kolotoč“. Všetci bežecký nadšenci sa stretnú 16. septembra o 8.30 v parku Ostredky v Bratislave. Vítaní sú všetci, ktorí sa chcú zabaviť, zašportovať si a podporiť peknú myšlienku. Beh je určený pre profesionálnych aj amatérskych bežcov.

viac
07.09.2023
Správy

Nenechajte si tento víkend ujsť Radničkine trhy

Zajtra 8. septembra sa začína tradičné podujatie na zviditeľnenie zamestnávania ľudí so zdravotným postihnutím - Radničkine trhy. Ide o predajno-prezentačné trhy chránených dielní, sociálnych podnikov a zariadení sociálnych služieb. Radničkine trhy začínajú zajtra o 13. hodine v prietoroch Starej tržnice v Bratislave.

viac
25.08.2023
Správy

Súťaž pre zdravotne znevýhodnených „umelcov“

Úrad komisára pre osoby so zdravotným znevýhodnením vyhlásil súťaž pre zdravotne znevýhodnených ľudí, ktorí majú chuť prispieť svojou kreativitou k tvorbe obálky knihy o ľudských právach. Kniha pojednáva o viacerých rozsudkoch týkajúcich sa ľudí so zdravotným znevýhodnením, a to nie je v našej krajine.

viac

partneri

  • Genetické syndrómy
  • Trnavský samosprávny kraj
  • TrustPay
  • VGD-Slovakia
  • Sokratov inštitút
  • iFocus
  • Kam na menu
  • EU-fond-logo
  • OP LZ