1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Magazín

späť

29.05.2024

Správy

Od júla sa zvýši opatrovateľský príspevok aj príspevok na asistenciu


Zvyšuje sa životné minimum a mnohé ďalšie dávky, vrátane príspevku na opatrovanie. Tento príspevok však prejde ešte jednou významnou zmenou. Nové nariadenie vlády určuje výšku sadzby na hodinu osobnej asistencie a peňažného príspevku na opatrovanie.

Hodinová sadzba za osobnú asistenciu sa zvýši na 5,83 eura. Momentálne sa príspevok na opatrovanie líši podľa toho, či opatrovateľ dostáva niektorú z dôchodkových dávok, alebo je v produktívnom veku, a tiež podľa počtu opatrovaných osôb s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP).

Nové nariadenie vlády Slovenskej republiky zvyšuje všetky výšky peňažného príspevku na opatrovanie. U opatrovateľov v produktívnom veku, aj u tých, ktorí sú na dôchodku a starajú sa o jednu osobu s ŤZP, sa príspevok zvýši na 615,50 eura mesačne, čo je suma čistej minimálnej mzdy pre rok 2024.

"Od 1. júla sa zvýši príspevok na opatrovanie na úroveň čistej minimálnej mzdy, teda na 615 eur. Tiež zvyšujeme príspevok na osobnú asistenciu," uviedol minister práce Erik Tomáš.

Novinkou je, že sa nebude robiť rozdiel medzi opatrovateľom na dôchodku a ekonomicky aktívnym opatrovateľom. Budú existovať len dve výšky opatrovateľského príspevku. Základná suma pri starostlivosti o jednu osobu s ŤZP pre opatrovateľa stúpne na 615,50 eura mesačne. Pri opatrovaní dvoch alebo viacerých osôb s ŤZP bude suma 818,60 eura mesačne.

Peňažné príspevky môžu byť zvýšené o sto eur mesačne, ak je opatrovanou osobou s ŤZP jedno alebo viacero nezaopatrených detí a opatrovník nemá príjem zo zamestnania ani nepoberá dôchodok. Doteraz sa príspevok líšil podľa počtu opatrovaných osôb a či opatrovateľ poberá dôchodok. Základná výška príspevku pri opatrovaní jednej osoby s ŤZP je 569 eur. Pri dvoch alebo viacerých osobách s ŤZP je to 756,80 eura. Ak je opatrovníkom dôchodca a stará sa o jednu osobu, dostáva 426,75 eura mesačne. Pri opatrovaní dvoch alebo viacerých osôb s ŤZP má penzista nárok na 567,60 eura mesačne.

Valorizácia príspevku na opatrovanie v roku 2024 pozitívne ovplyvní celkovo 70 719 poberateľov tohto príspevku. "Odhadujeme, že 43 578 opatrovateľom v produktívnom veku sa zvýši príspevok pri opatrovaní jednej osoby o 46,50 € mesačne a pri opatrovaní dvoch alebo viacerých ľudí o 61,80 € mesačne," uvádza dôvodová správa.

Opatrovateľom, ktorí poberajú dôchodkové dávky, a ktorých priemerný počet v roku 2024 bude asi 27 141, sa z dôvodu valorizácie zvýši príspevok pri opatrovaní jednej osoby o 188,75 € mesačne a pri opatrovaní dvoch a viacerých ľudí o 251,00 € mesačne.

 

 

Zdroj: zivot.pluska.sk

 

 

TS

 

najsledovanejšie:

za posledných 30 dní

03.07.2024
Správy

Alex Roca: Prvý človek s Detskou mozgovou obrnou, ktorý dokončil maratón

Od malička sníval o tom, že raz dobehne maratón. Sen sa stal skutočnosťou v Barcelone, kde dokončil 26,2 míľovú (42,195 km) trasu v čase 5:50:51. Je príkladom toho, že aj keď sa zdá, že niečo nie je možné, stačí len veriť a pracovať na tom, aby sa to podarilo.

viac
25.06.2024
Správy

Nadácia SPP finančne podporuje inovatívne aktivity počas celého roka

Organizácie si môžu žiadať o finančnú podporu od Nadácie SPP počas celého roka.

viac
01.07.2024
Správy

Príspevky na opatrovanie detí s ťažkým zdravotným postihnutím sa zvýšia o 100 eur

Rodiny starajúce sa o deti s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) sa dočkajú významnej finančnej úľavy. Príspevok na opatrovanie detí s ŤZP zdvojnásobí zo súčasných 100 eur na 200 eur mesačne.

viac

partneri

 • Genetické syndrómy
 • Trnavský samosprávny kraj
 • TrustPay
 • VGD-Slovakia
 • Sokratov inštitút
 • iFocus
 • Kam na menu
 • EU-fond-logo
 • OP LZ
 • SIID FUND
 • socialni inovatori