1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Magazín

späť

21.06.2023

Správy

Od 1. júla sa neplatia koncesionárske poplatky, mnohým znevýhodneným však chodia neoprávnené upomienky


Od 1. júna 2023 došlo k zrušeniu koncesionárskych poplatkov, ktoré bola povinná uhrádzať každá domácnosť odoberajúca elektrinu. Dnes Slovenská televízia – RTVS posiela tisícky upomienok domácnostiam, ktoré sú v ich systéme vedené ako dlžníci. Upomienky neobišli ani ľudí so zdravotným znevýhodnením.

Pravdou je, že domácnosť, v ktorej žije osoba v dôchodkovom veku alebo osoba so zdravotným znevýhodnením, je resp. bola oslobodená od úhrady poplatkov za televíziu a rozhlas. Avšak to len v prípade, že takáto osoba o oslobodenie od platenia požiadala.

,,Hoci od 1. júla tohto roku už bude úplne zrušená povinnosť platiť koncesionárske poplatky, niektorí ľudia so zdravotným postihnutím si môžu nájsť výzvy na úhrady nedoplatkov za minulé roky, aj keď podľa zákona sú držitelia preukazov ŤZP od týchto poplatkov oslobodení,“ konštatovala komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská.

Oslobodenie nebolo hendikepovaným osobám priznané automaticky, bolo potrebné oň nielen požiadať, ale svoje zdravotné znevýhodnenie aj preukázať potrebnými dokladmi. V opačnom prípade, sú dnes takéto osoby vedené ako neplatiči. Výzvy na úhradu nedoplatkov sa pohybujú v niektorých prípadoch aj v stovkách eur. Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím radí, aby občania podali námietku premlčania, na základe ktorej musia dlžníci uhradiť pohľadávky maximálne za tri roky spätne.

V minulosti, teda do roku 2012, bolo oslobodenie od koncesionárskych poplatkov pre osoby so zdravotným znevýhodnením automatické. V roku 2013 vstúpila do platnosti novela, podľa ktorej, ak je niekto držiteľom preukazu ŤZP, musí to písomne oznámiť a preukázať. O tejto skutočnosti mnoho ľudí nevedelo. ,,Takýmto neplatičom potom posiela výzvy na úhradu všetkých nezaplatených mesiacov. Pri mesačnom poplatku 4,64 eura za niekoľko rokov to pre mnohých ľudí so zdravotným postihnutím odkázaným na podporu zo strany štátu znamenalo príliš veľké sumy v stovkách eur, ktoré nedokázali uhradiť naraz - a to len pre neznalosť zákona,“ uviedla komisárka Zuzana Stavrovská.

To či je vymáhanie pohľadávok od zdravotne znevýhodnených osôb v rozpore so zákonom, dobrými mravmi či Dohovorom o právach osôb so zdravotným postihnutím rieši Úrad komisára pre osoby so zdravotným znevýhodnením už od roku 2018. V súčasnosti považuje Zuzana Stavrovská vypočutie jej námietok zo strany televízie za ústretový krok voči ľuďom so zdravotným znevýhodnením.

Viac sa o celej kauze do čítate TU.  

 

TS

najsledovanejšie:

za posledných 30 dní

03.07.2024
Správy

Alex Roca: Prvý človek s Detskou mozgovou obrnou, ktorý dokončil maratón

Od malička sníval o tom, že raz dobehne maratón. Sen sa stal skutočnosťou v Barcelone, kde dokončil 26,2 míľovú (42,195 km) trasu v čase 5:50:51. Je príkladom toho, že aj keď sa zdá, že niečo nie je možné, stačí len veriť a pracovať na tom, aby sa to podarilo.

viac
25.06.2024
Správy

Nadácia SPP finančne podporuje inovatívne aktivity počas celého roka

Organizácie si môžu žiadať o finančnú podporu od Nadácie SPP počas celého roka.

viac
01.07.2024
Správy

Príspevky na opatrovanie detí s ťažkým zdravotným postihnutím sa zvýšia o 100 eur

Rodiny starajúce sa o deti s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) sa dočkajú významnej finančnej úľavy. Príspevok na opatrovanie detí s ŤZP zdvojnásobí zo súčasných 100 eur na 200 eur mesačne.

viac

partneri

 • Genetické syndrómy
 • Trnavský samosprávny kraj
 • TrustPay
 • VGD-Slovakia
 • Sokratov inštitút
 • iFocus
 • Kam na menu
 • EU-fond-logo
 • OP LZ
 • SIID FUND
 • socialni inovatori