1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Magazín

späť

14.09.2022

Správy

Obec nepovolila montáž stoličkového výťahu a porušila pritom zákon


Pani Hummelová sa podľa informácií TV Markíza dostala do sporu s obcou Častkovce v okrese Nové mesto nad Váhom kvôli stoličkovému výťahu, ktorý by jej uľahčil život v bytovom dome. Pred piatimi rokmi spadla pani Hummelová zo schodov pri odčítavaní vodomerov, pričom si vážne poranila chrbticu. Napriek absolvovaniu niekoľkých operácii, sa ani dnes nemôže postaviť na pravú nohu.

Stoličkový výťah pre pani Hummelovú bol schválený posudkovým lekárom, avšak vedenie obce Častkovce výťah neodsúhlasilo. Starosta obce Dušan Bublavý  sa pre TV Markíza vyjadril, že obecné zastupiteľstvo rozhodlo o tom, že sa nedovolí nainštalovať schodolez.  „Alebo teda stoličkový výťah, do nášho nájomného bytu,“ hovorí. Pritom by s jeho montážou nemala obec, pani Hummelová či ostatní nájomníci bytového domu žiadne výdavky.

Hovorkyňa Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím Elena Koritšánska k danému prípadu uviedla, že obecné zastupiteľstvo prekročilo zákon. „Už len to, keď vôbec hlasovalo o tom, či schváli alebo neschváli montáž stoličkového výťahu. V súčasnosti platí len oznamovacia povinnosť montáže zariadenia a to stavebnému úradu resp. iným kompetentným, v tomto prípade obci," vysvetluje. Montáž však nie je podmienená ich súhlasom. Jedinou podmienkou pre montáž stoličkového výťahu je podmienka protipožiarnej prevencie v komunikačnom priestore, ktorá je podľa informácií Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím splnená.

 Pani Hummelová je v neľahkej situácií, keďže sa na invalidnom vozíku nevie dostať do obecného bytu, v ktorom žije už 11 rokov. „Vždy ma voľakto ťahá. Jeden mi prekladá nohu a dvaja ma ťahajú hore.“ uviedla. Vzhľadom na skutočnosť, že manžel pani Hummelovej má amputovanú jednu nohu dodala, že by ho využívali obaja.

Najjednoduchším riešením celej situácie je povolenie montáže stoličkového výťahu tak, aby pani Hummelová mala bezbariérový prístup do svojho bytu a nemusela riešiť presťahovanie sa do bytu na prízemí bytového domu, ako jej bolo navrhnuté zo strany obce. Obec Častkovce bola zo strany Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím vyzvaná k zmene svojho odmietavého neempatického postoja, avšak bezúspešne.

  

TS

najsledovanejšie:

za posledných 30 dní

03.07.2024
Správy

Alex Roca: Prvý človek s Detskou mozgovou obrnou, ktorý dokončil maratón

Od malička sníval o tom, že raz dobehne maratón. Sen sa stal skutočnosťou v Barcelone, kde dokončil 26,2 míľovú (42,195 km) trasu v čase 5:50:51. Je príkladom toho, že aj keď sa zdá, že niečo nie je možné, stačí len veriť a pracovať na tom, aby sa to podarilo.

viac
25.06.2024
Správy

Nadácia SPP finančne podporuje inovatívne aktivity počas celého roka

Organizácie si môžu žiadať o finančnú podporu od Nadácie SPP počas celého roka.

viac
01.07.2024
Správy

Príspevky na opatrovanie detí s ťažkým zdravotným postihnutím sa zvýšia o 100 eur

Rodiny starajúce sa o deti s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) sa dočkajú významnej finančnej úľavy. Príspevok na opatrovanie detí s ŤZP zdvojnásobí zo súčasných 100 eur na 200 eur mesačne.

viac

partneri

 • Genetické syndrómy
 • Trnavský samosprávny kraj
 • TrustPay
 • VGD-Slovakia
 • Sokratov inštitút
 • iFocus
 • Kam na menu
 • EU-fond-logo
 • OP LZ
 • SIID FUND
 • socialni inovatori