1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Magazín

späť

14.09.2022

Správy

Obec nepovolila montáž stoličkového výťahu a porušila pritom zákon


Pani Hummelová sa podľa informácií TV Markíza dostala do sporu s obcou Častkovce v okrese Nové mesto nad Váhom kvôli stoličkovému výťahu, ktorý by jej uľahčil život v bytovom dome. Pred piatimi rokmi spadla pani Hummelová zo schodov pri odčítavaní vodomerov, pričom si vážne poranila chrbticu. Napriek absolvovaniu niekoľkých operácii, sa ani dnes nemôže postaviť na pravú nohu.

Stoličkový výťah pre pani Hummelovú bol schválený posudkovým lekárom, avšak vedenie obce Častkovce výťah neodsúhlasilo. Starosta obce Dušan Bublavý  sa pre TV Markíza vyjadril, že obecné zastupiteľstvo rozhodlo o tom, že sa nedovolí nainštalovať schodolez.  „Alebo teda stoličkový výťah, do nášho nájomného bytu,“ hovorí. Pritom by s jeho montážou nemala obec, pani Hummelová či ostatní nájomníci bytového domu žiadne výdavky.

Hovorkyňa Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím Elena Koritšánska k danému prípadu uviedla, že obecné zastupiteľstvo prekročilo zákon. „Už len to, keď vôbec hlasovalo o tom, či schváli alebo neschváli montáž stoličkového výťahu. V súčasnosti platí len oznamovacia povinnosť montáže zariadenia a to stavebnému úradu resp. iným kompetentným, v tomto prípade obci," vysvetluje. Montáž však nie je podmienená ich súhlasom. Jedinou podmienkou pre montáž stoličkového výťahu je podmienka protipožiarnej prevencie v komunikačnom priestore, ktorá je podľa informácií Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím splnená.

 Pani Hummelová je v neľahkej situácií, keďže sa na invalidnom vozíku nevie dostať do obecného bytu, v ktorom žije už 11 rokov. „Vždy ma voľakto ťahá. Jeden mi prekladá nohu a dvaja ma ťahajú hore.“ uviedla. Vzhľadom na skutočnosť, že manžel pani Hummelovej má amputovanú jednu nohu dodala, že by ho využívali obaja.

Najjednoduchším riešením celej situácie je povolenie montáže stoličkového výťahu tak, aby pani Hummelová mala bezbariérový prístup do svojho bytu a nemusela riešiť presťahovanie sa do bytu na prízemí bytového domu, ako jej bolo navrhnuté zo strany obce. Obec Častkovce bola zo strany Úradu komisára pre osoby so zdravotným postihnutím vyzvaná k zmene svojho odmietavého neempatického postoja, avšak bezúspešne.

  

TS

najsledovanejšie:

za posledných 30 dní

30.08.2023
Správy

Zabehnite si v septembri beh, ktorý pomôže Riškovi

V septembri sa bude konať už 5. ročník benefičného behu „Ružinovský kolotoč“. Všetci bežecký nadšenci sa stretnú 16. septembra o 8.30 v parku Ostredky v Bratislave. Vítaní sú všetci, ktorí sa chcú zabaviť, zašportovať si a podporiť peknú myšlienku. Beh je určený pre profesionálnych aj amatérskych bežcov.

viac
07.09.2023
Správy

Nenechajte si tento víkend ujsť Radničkine trhy

Zajtra 8. septembra sa začína tradičné podujatie na zviditeľnenie zamestnávania ľudí so zdravotným postihnutím - Radničkine trhy. Ide o predajno-prezentačné trhy chránených dielní, sociálnych podnikov a zariadení sociálnych služieb. Radničkine trhy začínajú zajtra o 13. hodine v prietoroch Starej tržnice v Bratislave.

viac
25.08.2023
Správy

Súťaž pre zdravotne znevýhodnených „umelcov“

Úrad komisára pre osoby so zdravotným znevýhodnením vyhlásil súťaž pre zdravotne znevýhodnených ľudí, ktorí majú chuť prispieť svojou kreativitou k tvorbe obálky knihy o ľudských právach. Kniha pojednáva o viacerých rozsudkoch týkajúcich sa ľudí so zdravotným znevýhodnením, a to nie je v našej krajine.

viac

partneri

  • Genetické syndrómy
  • Trnavský samosprávny kraj
  • TrustPay
  • VGD-Slovakia
  • Sokratov inštitút
  • iFocus
  • Kam na menu
  • EU-fond-logo
  • OP LZ