1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Magazín

späť

15.12.2022

Správy

Novela zákona prinesie zmeny zdravotne znevýhodneným deťom v Centrách pre deti a rodiny


Od 1. decembra 2022 vstúpil do platnosti Zákon č. 376/2022 o profesionálnych náhradných rodičoch a rovnako bola prijatá aj novela Zákona č. 447/2008 o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, čo v praxi znamená zjednodušenie prístupu ku kompenzáciám pre deti umiestnené  v Centrách pre deti a rodiny (bývalé detské domovy).  Zmeny sa dotknú aj detí žijúcich v profirodinách.

Doposiaľ  bolo na rozhodnutí riaditeľa konkrétneho Centra pre deti a rodiny v akej výške a či vôbec budú z rozpočtu zariadenia hradené napríklad kompenzačné pomôcky pre deti so zdravotným znevýhodnením. Cesta k získaniu kompenzácie tak bola často krát zdĺhavá a zložitá.

Podľa údajov Platformy rodín detí so zdravotným znevýhodnením sa v súčasnosti nachádza v Centrách pre deti a rodiny približne 500 detí so zdravotným znevýhodnením, pričom zdravotný stav niektorých detí je skutočne vážny. Vďaka prijatiu vyššie uvedeného zákona, ako aj novele zákona o  peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, bude môcť centrum pre deti a rodiny požiadať v mene konkrétneho dieťaťa so zdravotným znevýhodnením nielen o vyhotovenie parkovacieho preukazu a o priznanie príspevku na osobnú asistenciu ale napr. aj o poskytnutie peňažného príspevku na kúpu pomôcky.

Zákon č. 376/2022 o profesionálnych náhradných rodičoch zároveň upravuje aj podmienky výkonu práce profirodiča, nakoľko sa jedná mimoriadne náročné a zároveň nesmierne dôležité zamestnanie. Od 1. decembra tohto roku sa napríklad zvýši príplatok za počet detí a za zdravotne znevýhodnené dieťa alebo deti. Za dieťa so zdravotným znevýhodnením bude príspevok do výšky 235 eur z pôvodných 171 eur.

 

TS

najsledovanejšie:

za posledných 30 dní

07.09.2023
Správy

Nenechajte si tento víkend ujsť Radničkine trhy

Zajtra 8. septembra sa začína tradičné podujatie na zviditeľnenie zamestnávania ľudí so zdravotným postihnutím - Radničkine trhy. Ide o predajno-prezentačné trhy chránených dielní, sociálnych podnikov a zariadení sociálnych služieb. Radničkine trhy začínajú zajtra o 13. hodine v prietoroch Starej tržnice v Bratislave.

viac
28.09.2023
Správy

Využite možnosť denných táborov pre deti s NKS či PAS

Občianske združenie Spolu pre nás ponúka možnosť denných táborov počas školských prázdnin v tomto kalendárnom roku. Denné tábory, ktoré sa budú realizovať v priestoroch centra Suppiq, sú určené pre deti s narušenou komunikačnou schopnosťou, poruchami autistického spektra, poruchami učenia a ďalšími špecifickými poruchami v súvislosti s komunikáciou. Okrem hier čakajú deti aj jazykové cvičenia a terapie.

viac
23.09.2023
Správy

Prečítali sme volebné programy: Čo strany ponúkajú pre zdravotne znevýhodnených

Pozrite si, ktoré strany sa venovali vo svojich programoch tematike zdravotného znevýhodnenia.

viac

partneri

  • Genetické syndrómy
  • Trnavský samosprávny kraj
  • TrustPay
  • VGD-Slovakia
  • Sokratov inštitút
  • iFocus
  • Kam na menu
  • EU-fond-logo
  • OP LZ