1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Magazín

späť

28.09.2022

Správy

Napriek zdravotnému znevýhodneniu si splnil sen - auto ovláda joystickom


Róbert Balušík z Považskej Bystrice je prvým Slovákom, ktorý dokáže šoférovať auto pomocou joysticku a hlasových príkazov. Róbert kvôli svojmu znevýhodneniu nedokáže zdvihnúť ruku a ohnúť nohu v kolene, no vďaka svojej húževnatosti a podpore priateľov si splnil sen o vlastnom aute.

„Ja to úplne vidím, že volant sa točí a ja som proste opretý, hej. Ruky mám zložené a tak ten človek naraz premýšľa, že čo sa deje, tak ja sa len zasmejem vždy. Usmejem sa naňho a idem ďalej,“ hovorí Róbert.  

Napriek tomu, že jeho snom bolo vlastniť vodičské oprávnenie a tak sa môcť kamkoľvek dostať bez, ako sám Robo vraví, otravovania druhých, spraviť si „vodičák“ ho prinútila negatívna skúsenosť s vlakovou spoločnosťou, ktorá mu po pár mesiacoch zakázala používať výklopnú plošinu na nastúpenie z dôvodu, že nie je vozičkár. Preto Robo hľadal spôsob, akoby si vedel pomôcť sám. Pri hľadaní informácií zistil, že na Slovensku a ani v Českej republike,  mu nikto nevedel technicky pomôcť. Preto vycestoval do Nemecka na veľtrh pomôcok pre zdravotne znevýhodnených.  Problémom na Slovensku bolo, že nárok na príspevok Robovi mohol vniknúť až po predložení vodičského preukazu, ten však nemal, pretože v jeho prípade bolo nevyhnutné absolvovať kurz v autoškole už na automobile, ktorý bol upravený podľa jeho špecifických potrieb. Kurz autoškoly napokon absolvoval v Čechách, pričom s inštruktorom jazdil celé štyri roky, pokiaľ sa dokonale naučil ovládať svoje auto.

Finančné prostriedky na kúpu a aj špeciálnu úpravu auta, v celkovej výške približne stotisíc eur, získal po rokoch vďaka zbierkam a darcom. „V Nemecku mi zoskenovali, 3D verziu môjho lakťa do počítača a podľa toho na 3D tlačiarni odliali tuto malú súčiastku – joystick.“ vysvetľuje Robo. Vďaka joysticku ovláda auto bez toho, aby sa dotýkal volantu a bŕzd.

„Ak ideme po ceste, po ktorej pred nami nikto nešiel, môžeme zanechať stopu. Tak dúfam, že ju zanechám a pomôžem aj tým, ktorí na ňu vykročia za mnou,“ hovorí mladík z Považskej Bystrice. Róbert verí, že vďaka jeho úspešnému príbehu motivuje a pomôže aj ďalším zdravotne znevýhodneným ľuďom. Myslí si, že šoférovať auto joystickom dokáže ktokoľvek, kto má obmedzenú hybnosť, no trúfne si na to.

 

TS

najsledovanejšie:

za posledných 30 dní

30.08.2023
Správy

Zabehnite si v septembri beh, ktorý pomôže Riškovi

V septembri sa bude konať už 5. ročník benefičného behu „Ružinovský kolotoč“. Všetci bežecký nadšenci sa stretnú 16. septembra o 8.30 v parku Ostredky v Bratislave. Vítaní sú všetci, ktorí sa chcú zabaviť, zašportovať si a podporiť peknú myšlienku. Beh je určený pre profesionálnych aj amatérskych bežcov.

viac
07.09.2023
Správy

Nenechajte si tento víkend ujsť Radničkine trhy

Zajtra 8. septembra sa začína tradičné podujatie na zviditeľnenie zamestnávania ľudí so zdravotným postihnutím - Radničkine trhy. Ide o predajno-prezentačné trhy chránených dielní, sociálnych podnikov a zariadení sociálnych služieb. Radničkine trhy začínajú zajtra o 13. hodine v prietoroch Starej tržnice v Bratislave.

viac
25.08.2023
Správy

Súťaž pre zdravotne znevýhodnených „umelcov“

Úrad komisára pre osoby so zdravotným znevýhodnením vyhlásil súťaž pre zdravotne znevýhodnených ľudí, ktorí majú chuť prispieť svojou kreativitou k tvorbe obálky knihy o ľudských právach. Kniha pojednáva o viacerých rozsudkoch týkajúcich sa ľudí so zdravotným znevýhodnením, a to nie je v našej krajine.

viac

partneri

  • Genetické syndrómy
  • Trnavský samosprávny kraj
  • TrustPay
  • VGD-Slovakia
  • Sokratov inštitút
  • iFocus
  • Kam na menu
  • EU-fond-logo
  • OP LZ