1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Magazín

späť

15.02.2023

Správy

Mesto Martin ako prvé na Slovensku zabezpečilo označenie kontajnerov v Braillovom písme


Sociálno-zdravotnej komisii mesta Martin v spolupráci s Nadáciou Nová šanca a Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska sa podarilo, ako prvým na Slovensku, zabezpečiť pre svojich nevidiacich obyvateľov označenie kontajnerov na triedenie odpadu v Braillovom písme.

Farebné plastové štítky s príslušným piktogramom a nápisom v reliéfnej latinke a v Braillovom písme poskytla spoločnosť Cestné prvky s.r.o., ktorá využíva pri svojej práci vlastné inovatívne technológie. Štítky sú vyrobené vo farbe kontajneru, teda na papier, sklo plast a podobne. Je prekvapujúce, že slovenská legislatíva nerieši parametre štítkov a ani ich umiestnenie na nádobách. Dokonca neexistujú ani odporúčania pre mestá a obce. Preto sa spoločnosť Cestné prvky s.r.o. pridržiava pravidiel vypracovaných v Českej republike, na príprave ktorých sa podieľali Metodické centrum odstraňování bariér Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS ČR) a Pražské služby, a. s., ako spoločnosť zaoberajúca sa zvozom, zberom a spaľovaním odpadu, jeho recykláciou a údržbou komunikácií v hlavnom meste ČR.

Nateraz bolo pilotne zakúpených 50 štítkov, ktorých kúpu finančne zastrešila Nadácia nová šanca. To znamená, že desiatim samostatne žijúcim nevidiacim bude zabezpečené označenie všetkých piatich typov kontajnerov pri ich domoch. Nevidiaci sa už nebudú musieť, nielenže spoliehať na svojich priateľov, rodinu a asistentov, ale nebudú musieť ani nehygienicky ohmatávať kontajnery, aby podľa otvoru zistili o aký druh nádoby ide. „Musím povedať, že som hrdá, že práve mesto Martin sa stalo vôbec prvým na Slovensku, ktoré takouto formou podporilo samostatnosť svojich nevidiacich obyvateľov,“ dopĺňa Milota Strončeková, predsedníčka krajskej rady Žilina pre Úniu nevidiacich a slabozrakých Slovenska.

 

TS 

najsledovanejšie:

za posledných 30 dní

07.09.2023
Správy

Nenechajte si tento víkend ujsť Radničkine trhy

Zajtra 8. septembra sa začína tradičné podujatie na zviditeľnenie zamestnávania ľudí so zdravotným postihnutím - Radničkine trhy. Ide o predajno-prezentačné trhy chránených dielní, sociálnych podnikov a zariadení sociálnych služieb. Radničkine trhy začínajú zajtra o 13. hodine v prietoroch Starej tržnice v Bratislave.

viac
28.09.2023
Správy

Využite možnosť denných táborov pre deti s NKS či PAS

Občianske združenie Spolu pre nás ponúka možnosť denných táborov počas školských prázdnin v tomto kalendárnom roku. Denné tábory, ktoré sa budú realizovať v priestoroch centra Suppiq, sú určené pre deti s narušenou komunikačnou schopnosťou, poruchami autistického spektra, poruchami učenia a ďalšími špecifickými poruchami v súvislosti s komunikáciou. Okrem hier čakajú deti aj jazykové cvičenia a terapie.

viac
23.09.2023
Správy

Prečítali sme volebné programy: Čo strany ponúkajú pre zdravotne znevýhodnených

Pozrite si, ktoré strany sa venovali vo svojich programoch tematike zdravotného znevýhodnenia.

viac

partneri

  • Genetické syndrómy
  • Trnavský samosprávny kraj
  • TrustPay
  • VGD-Slovakia
  • Sokratov inštitút
  • iFocus
  • Kam na menu
  • EU-fond-logo
  • OP LZ