1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Magazín

späť

29.10.2021

Správy

Máte dieťa narodené po 31. marci? Pravdepodobne ste si zabudli spätne požiadať o tehotenské


Dávka tehotenské je určená pre ženy, ktoré sú na začiatku 13. týždňa tehotenstva a sú nemocensky poistené alebo im k tomuto dňu plynie ochranná lehota po skončení sa nemocenského poistenia. Žiadosť o tehotenské potvrdzuje gynekológ. Poistenkyňa tak môže dostať od 215 do 334 eur.

Podľa štatistík sociálnej poisťovne od mája do septembra 2021 vyplatila dávku tehotenské priemerne mesačne takmer 19000 budúcim mamičkám. V rovnakom období od mája do septembra poberalo materské priemerne 26.500 poistenkýň. Požiadať o dávku sa dá aj tri roky spätne, ak sa pôrod, respektíve ukončenie tehotenstva uskutočnilo po 31. marci tohto roka. Nová dávka sa netýka tehotných študentiek, pre tie je určené tzv. tehotenské štipendium, o ktoré treba požiadať príslušnú školu. Tie tak môžu získať fixné štipendium vo výške 200 eur mesačne.

Žiadosť po vypísaní gynekológom treba predložiť na pobočke sociálnej poisťovni alebo ho poslať elektronicky. U svojho gynekológa by ste mali nájsť tlačivo od sociálnej poisťovne. Úrad má 60 dní na to, aby vám zaslal odpoveď na vašu žiadosť. Po schválení príspevku vám ho vyplatia spätne k dátumu, kedy vám začal 27. týždeň do pôrodu. Tento dátum je fixný, nemôžete ho meniť alebo posúvať.

Čo je to vlastné tehotenské? Môže sa poberať aj popri iných príjmoch

Nárok na tehotenské vzniká všetkým tehotným ženám 27 týždňov pred plánovaným dátumom pôrodu. Jeho vyplácanie sa teda začne od začiatku 13. týždňa tehotenstva.  Hlavnou podmienkou je, že žena musí mať za obdobie posledných dvoch rokov vyplatené nemocenské poistenie za minimálne 270 dní. 

Ak ste trvalo zamestnané, tento príspevok za vás automaticky odvádza zamestnávateľ. Pokiaľ ste SZČO, tak ho platíte v rámci pravidelných sociálnych odvodov. Vo vašom prípade navyše musíte splniť podmienku, že nebudete mať dlh na poistnom vyšší ako 5 eur.

Od 1. apríla vznikne nárok na tento príspevok aj tým tehotným ženám, ktoré už prekročili obdobie 27 týždňov do plánovaného termínu pôrodu. Čiže v praxi to znamená, že ak vám do tohto dátumu zostáva 12 týždňov, mesiac alebo iba 7 dní, vo všetkých prípadoch máte nárok požiadať o vyplatenie príspevku na príslušné obdobie.

Ten sa však nebude vyplácať spätne a teda dostanete peniaze iba za obdobie od 1. apríla do ukončenia tehotenstva. Príspevok možno poberať aj popri zamestnaní alebo počas PNky. Zároveň sa môže poberať zarovno s dávkou materské alebo rodičovské.

Nárok na tehotenské sa ukončí dňom pôrodu. 

Ako sa tehotenské počíta

Dávka sa vypočítava z vymeriavacieho základu za predchádzajúci kalendárny rok (hrubý príjem). Výška dávky predstavuje 15 % denného vymeriavacieho základu.

Maximálny denný vymeriavací základ za rok 2021 je 71,80 eur, čiže minimálna hodnota tehotenského na jeden kalendárny deň bude 7,18 eur a maximálna výška bude 10,77 eur.

Od obdobia 27 týždňov pred pôrodom si teda každá tehotná žena prilepší počas 30-dňového kalendárneho mesiaca minimálne o 215,50 eur a maximálne o 323,20 eur. V prípade 31-dňového kalendárneho mesiaca to bude minimálna suma 222,60 a maximálne 333,90 eur.

 

najsledovanejšie:

za posledných 30 dní

30.08.2023
Správy

Zabehnite si v septembri beh, ktorý pomôže Riškovi

V septembri sa bude konať už 5. ročník benefičného behu „Ružinovský kolotoč“. Všetci bežecký nadšenci sa stretnú 16. septembra o 8.30 v parku Ostredky v Bratislave. Vítaní sú všetci, ktorí sa chcú zabaviť, zašportovať si a podporiť peknú myšlienku. Beh je určený pre profesionálnych aj amatérskych bežcov.

viac
07.09.2023
Správy

Nenechajte si tento víkend ujsť Radničkine trhy

Zajtra 8. septembra sa začína tradičné podujatie na zviditeľnenie zamestnávania ľudí so zdravotným postihnutím - Radničkine trhy. Ide o predajno-prezentačné trhy chránených dielní, sociálnych podnikov a zariadení sociálnych služieb. Radničkine trhy začínajú zajtra o 13. hodine v prietoroch Starej tržnice v Bratislave.

viac
25.08.2023
Správy

Súťaž pre zdravotne znevýhodnených „umelcov“

Úrad komisára pre osoby so zdravotným znevýhodnením vyhlásil súťaž pre zdravotne znevýhodnených ľudí, ktorí majú chuť prispieť svojou kreativitou k tvorbe obálky knihy o ľudských právach. Kniha pojednáva o viacerých rozsudkoch týkajúcich sa ľudí so zdravotným znevýhodnením, a to nie je v našej krajine.

viac

partneri

  • Genetické syndrómy
  • Trnavský samosprávny kraj
  • TrustPay
  • VGD-Slovakia
  • Sokratov inštitút
  • iFocus
  • Kam na menu
  • EU-fond-logo
  • OP LZ