1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Magazín

späť

02.09.2022

Správy

Marián Ligda: Ak zdravotne znevýhodnení túžia mať deti, nemali by sa toho báť


Je pochopiteľné, že aj zdravotne znevýhodnení túžia po dieťati, avšak podľa slov prezidenta Slovenského paralympijského výboru Jána Riapoša Slovensko nie je na to pripravené. K problematike rodičovstva zdravotne znevýhodnených sa vyjadril v relácii TA3 motivátor projektu Sme si rovní Marián Ligda. Zdôraznil, že v rámci Slovenskej republiky je stále nedostatočná informovanosť. Zdravotne znevýhodnení častokrát nevedia na koho sa obrátiť, ako postupovať a aké majú možnosti, ak si chcú založiť rodinu.

O tému založenia rodiny sa zaujímajú predovšetkým mladší ľudia, ktorí získavajú informácie najmä od rovesníkov resp. ľudí s podobným znevýhodnenim a skúsenosťami v oblasti rodičovstva.

Podľa Mariána Ligdu je potrebné brať do úvahy umelé oplodnenie ako jeden zo spôsobov založenia si rodiny, a to bez ohľadu na zdravotné postihnutie jedného alebo oboch rodičov. Ďalej dodáva, že dôležitá je celková životospráva, nakoľko je prirodzené, že zdravo zmýšľajúci človek si chce založiť rodinu. V súčasnosti zdravotne znevýhodnených, ktorí chcú mať dieťa zaujíma najmä ako to celé funguje, aký dlhý proces ich čaká a či majú mať obavy. Marián Ligda dodáva, že nie je to nič zložité, stačí sa pýtať.

„Je potrebné, aby sa budúci zdravotne znevýhodnení rodičia pripravili na dlhodobejší proces odberov a vyšetrenia biologického materiálu, čo môže trvať aj 2-3 mesiace, kým za základe posúdenia lekárom dôjde k samotnému umelému oplodneniu," hovorí.

Na základe svojich skúseností Marián Ligda uviedol, že príprava na príchod dieťaťa prebieha obdobne ako u zdravých rodičov. Zároveň zdôraznil, že okrem výberu vhodného oblečenia či kočíka, je potrebné myslieť aj na výber priestoru, v ktorom sa zdravotne znevýhodnený rodič s dieťaťom bude pohybovať.  V prípade rodiny, kde sú obaja rodičia zdravotne znevýhodnení dal Marián Ligda do pozornosti aj pomoc osobného asistenta v rámci starostlivosti o dieťa.

V otázke pomoci štátu zdravotne znevýhodneným, ktorí sa chcú stať rodičmi, Marián Ligda uviedol súkromný sektor je veľmi dobre pripravený. Medzeru medzi štátom a jednotlivými úradmi, ktoré majú byť znevýhodneným ľuďom pri procese zakladania si rodiny nápomocné, sa snaží vyplniť projekt Sme si rovní. Pri tak citlivej téme je komunikácia v rámci komunity oveľa otvorenejšia, vďaka čomu je možné budúcim rodičom odovzdať dostatočné množstvo informácií a osobných skúseností.

Marián Ligda budúcim rodičom odkazuje, že hlavné je byť šťastný a spokojný. „Trošku mať zázemie v rámci bývania a financií je potrebné. Nechoďte bezhlavo do týchto vecí. Ak túžite mať deti, nemali by ste sa toho báť. Treba to robiť s rozumom, ale aj s emóciou šťastia,“ dodáva.

 Celú reláciu si pozriete kliknutím sem.

TS

najsledovanejšie:

za posledných 30 dní

30.08.2023
Správy

Zabehnite si v septembri beh, ktorý pomôže Riškovi

V septembri sa bude konať už 5. ročník benefičného behu „Ružinovský kolotoč“. Všetci bežecký nadšenci sa stretnú 16. septembra o 8.30 v parku Ostredky v Bratislave. Vítaní sú všetci, ktorí sa chcú zabaviť, zašportovať si a podporiť peknú myšlienku. Beh je určený pre profesionálnych aj amatérskych bežcov.

viac
07.09.2023
Správy

Nenechajte si tento víkend ujsť Radničkine trhy

Zajtra 8. septembra sa začína tradičné podujatie na zviditeľnenie zamestnávania ľudí so zdravotným postihnutím - Radničkine trhy. Ide o predajno-prezentačné trhy chránených dielní, sociálnych podnikov a zariadení sociálnych služieb. Radničkine trhy začínajú zajtra o 13. hodine v prietoroch Starej tržnice v Bratislave.

viac
25.08.2023
Správy

Súťaž pre zdravotne znevýhodnených „umelcov“

Úrad komisára pre osoby so zdravotným znevýhodnením vyhlásil súťaž pre zdravotne znevýhodnených ľudí, ktorí majú chuť prispieť svojou kreativitou k tvorbe obálky knihy o ľudských právach. Kniha pojednáva o viacerých rozsudkoch týkajúcich sa ľudí so zdravotným znevýhodnením, a to nie je v našej krajine.

viac

partneri

  • Genetické syndrómy
  • Trnavský samosprávny kraj
  • TrustPay
  • VGD-Slovakia
  • Sokratov inštitút
  • iFocus
  • Kam na menu
  • EU-fond-logo
  • OP LZ