1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Magazín

späť

14.08.2022

Správy

Festival Paráda už v sobotu! Bez bariér a s programom pre všetky generácie


V sobotu 20. augusta sa v priestoroch HS Centra na Hlbokej ulici v Piešťanoch uskutoční ďalší ročník bezbariérového festivalu Paráda. Tešiť sa môžete na para-športy, tvorivé, zábavné a inkluzívne aktivity či hudobný program. Začína sa o desiatej hodine. Prvých päťdesiat detí v zóne Ruka v ruke čaká prekvapenie. Vstup je bezplatný.

„Pozývame všetkých bez rozdielu, mladých i seniorov, program je otvorený pre všetkých. V našej zóne Ruka v ruke budú pripravené viaceré zábavné, športové i vzdelávacie aktivity," povedal spoluorganizátor podujatia Miro Béreš z občianskeho združenia Úsmev pre druhých. Vyskúšať si tam budete môcť 3D simulátor, v ktorom zažijete život človeka s poruchou autistického spektra, vyšantíte sa v nafukovacích atrakciách a zasúťažíte si v kreatívnych aktivitách s inkluzívnym nádychom. „Naši partneri si pripravili ďalšie aktivity v stánkoch Adeli, Axis a Hendi centra. Treba prísť čo najskôr, pre prvých 50 návštevníkov sme pripravili malý darček," dodáva. 

V hlavnom programe si účastníci môžu vyskúšať stanovištia rôznych športov vrátane lukostreľby, curlingu, volejbalu a podobne. K dispozícii bude lezecká stena či handbike (ručne poháńaný bicykel). Vítaní sú všetci bez rozdielu a organizátori špeciálne pozývajú ľudí so zdravotným znevýhodnením. „Verím, že spoločnými silami a dobrou náladou kontinuálne nadviažeme na predošlé ročníky, ktoré sa stretli s pozitívnym ohlasom a strávite opäť pekné chvíle v kruhu paralympijskej rodiny“, pozýva predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš.

Počas dňa je pripravený bohatý kultúrny program. Vystúpi Peter Cmorík a jeho band, Majself, Fejbsa a doobeda sú pripravené detské vystúpenia. Chýbať nebude ani výstava fotografií z posledných dvoch paralympiád, na ktorých Slováci získali v súčte 17 medailí – 11 vlani na PH v Tokiu a 6 na marcových zimných hrách v Pekingu.

Tohtoročná paráda je navyše prepojená aj s celoštátnym projektom „SME SI ROVNÍ“, ktorý ponúkne v edukačnej zóne workshopy a prednášky. V nej si spoločnosť Kompava pripraví bloky o športe i stravovaní, Anton Lauček predstaví čítačky zbeletrizovaných príbehov rodín so zdravotným znevýhodnením a pre starších návštevníkov bude pripravená diskusia s názvom Spoznajme cievnu príhodu. V nej budú diskutovať logopedička Adelaida Fabiánová, neurologička Kristína Saienko Šugarová a ďalší špecialisti.

Prítomní budú aj vystavovatelia zdravotníckych pomôcok. V SPP zóne zábavy sa môžeme tešiť na ukážky fyzikálnych a chemických pokusov, detský kútik, tvorivé dielne, prekážkovú dráhu, skákací dom a maškrtníci sa môžu tešiť aj na popcorn a zmrzlinu.

Piešťanský „Prvý bezbariérový festival“ sa premiérovo konal v roku 2018 na Kúpeľnom ostrove a privítali sme počas neho medailistov zo ZPH v Pjongčangu. Ďalší „live“ ročník nasledoval na rovnakom mieste v roku 2019. O rok neskôr sa v dôsledku pandemickej situácie musel obmedziť iba na prezentáciu v online priestore. Vlani sa vrátil naživo už do HS Centra a na tomto mieste pokračuje aj v roku 2022 s rovnako bohatým programom. „Tak, ako nás každý rok príjemne prekvapujete veľkým záujmom, ktorý určite podporilo aj výnimočné prostredie piešťanského Kúpeľného ostrova, túto atmosféru sa vynasnažíme preniesť tohto roku aj do priestorov HS Centra, miesta paralympijskej tréningovej prípravy, kde sa vlani predstavila Paráda po prvýkrát,“, hovorí o dôvodoch zmeny termínu i miesta Ján Riapoš.

Deň pred festivalom Paráda 19. augusta sa o 15. hod. uskutoční pri Chodníku slávy SPV na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch slávnostné ukončenie projektu ZPH PEKING 2022, ktoré bude spojené s odhalením tabule medailistov v chodníku, odovzdaním pamätných poďakovaní členom výpravy a uvedením knižných publikácií PH Tokio 2020 a ZPH Peking 2022.

Účastníkmi Parády budú aj mladí nádejní športovci z projektu „Hľadáme talenty 2022“, ktorým práve v deň jej konania vyvrcholí multišportový kemp (15. – 20. augusta), v ktorom dostanú možnosť vyskúšať si viacero paralympijských športov ako napríklad paraveslovanie, paraplávanie, parakarate, bocciu, parastolný tenis, tenis na vozíku či parabedminton a budú sa tiež môcť stretnúť so svojimi vzormi – paralympijskými medailistami. Počas Parády si na hlavnom pódiu prevezmú najúspešnejší účastníci kempu medailové ocenenia. Hlavným organizátorom Parády je Slovenský paralympijský výbor a generálnym partnerom podujatia je SPP. Zónu Ruka v ruke podporila Nadácia Pontis z fondu Živá Komunita s Opáviou sumou tritisíc eur.

Program:

Hlavné pódium:

10-11:00 - Prihlasovanie sa na turnaje (boccia, stolný tenis, bedminton, prekážková dráha - jazda zručnosti)
10:00 - Otvorenie brán bezbarierového festivalu Paráda 2022
10:30 - Detské predstavenie divadla ZáBaVKa
11:30 - Otvorenie festivalu a príhovory
12:00 - Ukážky fyzikálnych a chemických pokusov
12:30 - Hudobné vystúpenie Johanna Jacobs
13:00 - Vyhodnotenie tábora "Hľadáme talenty"
13:30 - Koncert Fejbs
14:00 - Vyhodnotenie tábora "Hľadáme talenty"
14:30 - Koncert Majself
15:30 - Peter Cmorík & Band
16:30 - Hudobné vystúpenie Johanna Jacobs
17:00 Vyhodnotenie turnajov (boccia, stolný tenis, bedminton, prekážková dráha - jazda zručnosti)

Eduzóna Sme si rovní: 

10:55 – 11:00

Úvod, privítanie a predstavenie programu v EDUZÓNE

11:00 – 11:30

Predstavenie Národného projektu SME SI ROVNÍ

– Michal Hasara – projektový manažér

Spinálne jednotky a ich význam pre pacientov po úraze chrbtice

- Ján Riapoš – predseda Slovenského paralympijského výboru

11:30 - 12:00

Otvorenie festivalu na hlavnom pódiu

12:00 – 12:45

Výživové doplnky, 1. blok:

Stravovanie: Správny pitný režim; Zdravé trávenie a využitie živín a energie zo stravy

12:45 – 13:00

Premietanie 1. časti dokumentárneho filmu SME SI ROVNÍ – “Bariéry”

13:00 – 13:30

Prednáška: Inovácie pre vozičkárov na rok 2022 - Miroslav Zeman

13:30 – 14:15

Výživové doplnky, 2. blok:

Šport: Imunita, regenerácia, spánok; Prečo potrebujem regenerovať;

Prevencia únavových zranení pohybového aparátu

14:15 – 14:30

Premietanie 2. časti dokumentárneho filmu SME SI ROVNÍ – “Motivátori”

14:30 – 15:30

Prezentácia: Informácie o Centrách včasnej pomoci a práci motivátorov

– Milan Kašiak – manažér siete centier včasnej pomoci

Moderovaná diskusia motivátori a klienti projektu SME SI ROVNÍ

15:30 –16:00

Prednáška: Diagnostika sedu a individuálne nastavenie antidekubitného sedáku

- Vera Kunhartová

16:00 – 16:15

Premietanie  3. časti dokumentárneho filmu SME SI ROVNÍ – “Rodičovstvo”

16:15 – 17:00

Panelová diskusia odborníkov - Prevencia cievnej mozgovej príhody

s logopedičkou Adelaidou Fábianovou a neurologičkou  Kristínou Saienko Šugárovou

Moderuje MUDr. Veronika Bérešová z o.z. Úsmev pre druhých

17:00 – 17:30

Workshop:  Interaktívna drevená počítačová klávesnica kompenzuje znevýhodnenie

osôb s telesným, mentálnym, zrakovým a viacnásobným postihnutím.

Bc. et Bc. Diana Gerbocová

a PhDr. Ľubomíra Dunčáková,

Vzdelávacie centrum KRTKO v Trenčíne

 Zóna ruka v ruke

od 10:00 - Úsmev pre druhých + Hendicentrum + Axis Medical Centrum - inkluzívne aktivity + poradenstvo + fyzio + zábava + 3D simulátor autizmu + nafukovacie atrakcie a iné...

Zóna Adeli:
V ADELI zóne budeme mať zástupcov Nadácie ADELI, ktorí budú informovať účastníkov o možnostiach podpory a medicínsku riaditeľku neurologičku Dr. Kristínu Saienko Šugárovú ako aj ortoopéda Dr. Mariána Nosáľa. Účastníci festivalu si budú môcť vypočuť pani riaditeľku v rámci panelovej diskusie na tému prevencie náhlej cievnej mozgovej príhody a potom kedykoľvek v čase od 10.-16.00 konzultovať individuálne s našimi lekármi možnosti rehabilitačného manažmentu následkov detskej mozgovej obrny ako aj cievnej mozgovej príhody.
Na zrelaxovanie ponúkame bábkové divadielko s bábkoherečkou Janou Segešovou z OZ Bábky v nemocnici a maľovanie kamienkov s akad. sochárkou Katarínou Slivkovou.

Zmena programu vyhradená. 

 

TS

najsledovanejšie:

za posledných 30 dní

03.07.2024
Správy

Alex Roca: Prvý človek s Detskou mozgovou obrnou, ktorý dokončil maratón

Od malička sníval o tom, že raz dobehne maratón. Sen sa stal skutočnosťou v Barcelone, kde dokončil 26,2 míľovú (42,195 km) trasu v čase 5:50:51. Je príkladom toho, že aj keď sa zdá, že niečo nie je možné, stačí len veriť a pracovať na tom, aby sa to podarilo.

viac
25.06.2024
Správy

Nadácia SPP finančne podporuje inovatívne aktivity počas celého roka

Organizácie si môžu žiadať o finančnú podporu od Nadácie SPP počas celého roka.

viac
01.07.2024
Správy

Príspevky na opatrovanie detí s ťažkým zdravotným postihnutím sa zvýšia o 100 eur

Rodiny starajúce sa o deti s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) sa dočkajú významnej finančnej úľavy. Príspevok na opatrovanie detí s ŤZP zdvojnásobí zo súčasných 100 eur na 200 eur mesačne.

viac

partneri

 • Genetické syndrómy
 • Trnavský samosprávny kraj
 • TrustPay
 • VGD-Slovakia
 • Sokratov inštitút
 • iFocus
 • Kam na menu
 • EU-fond-logo
 • OP LZ
 • SIID FUND
 • socialni inovatori