1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

Sami sebou

späť

04.11.2022

Učiteľka Jana Šturmová Helíková: Obávam sa, čo bude v škole, nie všetci chcú prijať integrované deti


Jana je matka, učiteľka, výtvarníčka a zakladateľka občianskeho združenia Umenie počuť, ktoré založili pre syna s poruchou sluchu. Aktivitami združenia však chcú prispieť k osvete, motivácií, inšpirácií a vzdelávaniu rodín s poruchou sluchu cez rôzne umelecké formy.

Čo viac dodať k tomuto úvodu?

J: Asi len to, že sme vôbec netušili, že sa počujúcim rodinám môže narodiť nepočujúce dieťa. Bola to pre nás celkom zmena. Viedlo nás to k založeniu občianskeho združenia. Najprv pre potreby zbierania si dvoch percent pre nášho syna, neskôr pre moje umelecké vzdelanie  sa projekt rozvinul aj do vzdelávacej kreatívnej formy. Na synovi som veľmi vnímala, že sluch si kompenzuje vizuálne, čo ma motivovalo.

Aké je to žiť s osobou s poruchou sluchu?

J: Najprv sme sa vôbec nevedeli vžiť do kože dieťaťa. Od začiatku sme mali však perfektnú surdopedičku pri sebe – Silviu Hovorkovú, ktorá nam ten svet predstavila. Syn má ťažkú poruchu sluchu, počuje možno lietadlo, keď je poblíž. On však nikdy neriešil poruchu sluchu. Bol šťastný ako je, jedine mu neskôr pribudla potreba pochopiť svet okolo seba a komunikácie s ním.

Ako sa na Slovensku vychováva nepočujúce dieťa?

J: Zatiaľ sme v leveli, keď navštevujeme materskú škôlku, kde sme narazili na super ľudí, ktorí chcú s ním pracovať. My sme mali šťastie od začiatku, naša surdopedička chodila k nám domov, kde nám ukazovala, čo máme robiť. Venovala sa aj mojej počujúcej dcére, bola naša psychologička (smiech)-Veľmi nám v bežnom živote pomohla. Nie každý má však takéto šťastie – surdopédov je málo, no detí s poruchou sluchu je veľa. Veľmi sa obávam, čo bude v škole. Ja sama som učiteľka, máme v škole integrované deti a všetko je o ľuďoch. Nie každá osoba alebo učiteľka nie je ochotná. Kto bude ochotný Matejovi prispôsobiť veci.  Takže je to viac o „šťastí“ na ľudí ako o inklúzii.

Existuje na to systémové riešenie?

J: No áno. Zopár správnych ľudí už dlho bojuje za prezsadzovanie zmien. Rozhodnutie je však na ministerstve. Na Slovensku máme pár organizácií, ktoré bojujú a zlepšujú svoje okolie. No túto činnosť by mal prevziať štát. Nehovoriac o systéme opatrovateľských a asistenčných príspevkov. Chce to vyššiu vôľu zhora...

Vypočujte si podcast Sami Sebou a ponorte sa viac do života rodín s poruchou sluchu. Možno sa naučíte niečo kreatívne, čo využijete aj vo Vašom živote.

partneri

  • Genetické syndrómy
  • Trnavský samosprávny kraj
  • TrustPay
  • VGD-Slovakia
  • Sokratov inštitút
  • iFocus
  • Kam na menu
  • EU-fond-logo
  • OP LZ