1
×
Logo Úsmev pre druhých
Prihlásiť sa Registrovať
Logo Úsmev pre druhých
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

300€ 100€ 50€ 20€
Vlastná suma - jednorazový dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte jednorazovo
Podporte nás a darujte úsmev druhým

Váš pravidelný finančný dar nám pomôže stabilizovať a rozšíriť našu pomoc pre ľudí so zdravotným znevýhodnením. Ďakujeme :)

100€ 55€ 15€ 5€
Vlastná suma - pravidelný dar
Meno, priezvisko a email
Spôsob platby

Zvýraznené políčka sú povinné.
Darujte pravidelne

In-Film-Show

späť

17.10.2023

Film Šampióni nastavil zrkadlo dnešnej spoločnosti: Pritom sa stačí iba dívať hlbšie


Cieľavedomý tréner basketbalu je po havárii spôsobenej pitím alkoholu nútený absolvovať trojmesačné aktivačné práce v lokálnom centre, kde preberá basketbalový tím ľudí s mentálnym postihnutím. Tých hrali herci, ktorí s rôznymi diagnózami žijú. Komédia, ktorá miestami mrazí, prináša mnoho úsmevov, no zároveň ukazuje zrkadlo našej spoločnosti v nahliadaní na inakosť. Nájsť sa vo filme môžeme asi všetci.

Zlepšenie a úspechy, ktoré sa pre niektorých nezdajú byť skvelé, sú pre iných impozantným úspechom. A na druhej strane film ukazuje aj to, že malé víťazstvá majú v živote väčší význam. Film je remake „Campeones“, všeobecne hrozivého filmu zo Španielska z roku 2018, ktorý získal hlavnú cenu na tamojších cenách Goya, ale u nás nebol uvedený do kín. Nový scenár od Marka Rizza sa pridŕža originálu, hoci väčšina zmien (posilnenie žoldnierskeho kariérizmu postavy Marcusa, revízia podzápletky o jeho milostnom živote) sú vylepšenia. Nová verzia je určite lepšie spracovaná a na Priateľov nečumí tak kruto. Film teda imituje skutočný príbeh z minulosti.

Zaujímavosťou tiež je, že vo filme sa po prvýkrát ukázali logá Špeciálnych olympiád, ktoré sú dnes rozšírené po celom svete, majú svoju štruktúru a veľkú obľubu. Krásne sú spracované príbehy postáv, ktoré majú svoje unikátne príbehy, ktoré spája šport. Vedlajša línia o osobnom trénerovom živote je predvídateľná, no filmu neškodí. 

Režisér Farelly je odhodlaný pripomenúť divákom, že väčšina populácie nevyzerá a nespráva sa ako filmové hviezdy. Naozaj by to malo byť samozrejmé – ale stále treba opakovať - keďže Hollywood tento bod tak často ignoruje – že vylúčenie akejkoľvek populácie vyvoláva falošný dojem, že skutočný svet sa podobá filtrovanej verzii, ktorú vidíme na obrazovke. Pre ľudí so zdravotným znevýhodnením neviditeľnosť znamená, že všeobecné publikum nie je vystavené takému správaniu, ktoré ho znepokojuje v reálnom svete.

Čo si pozretím filmu odnesiete? Že všetci ľudia sú len ľudia a my ako majorita sa niekedy správame naozaj nemiestne a nevrlo. Pritom by sme sa inými ľuďmi mohli akurát inšpirovať.

Film si pozriete kliknutím sem.

 

partneri

  • Genetické syndrómy
  • Trnavský samosprávny kraj
  • TrustPay
  • VGD-Slovakia
  • Sokratov inštitút
  • iFocus
  • Kam na menu
  • EU-fond-logo
  • OP LZ